Kurti: Pas 1 nëntorit, targat e tjera përveç RKS do jenë të paligjshme

0
Shpërndaje lajmin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për barrikadat e krijuara në veri të vendit gjatë vitit të kaluar, në pikat kufitare Bërnjak e Jarinjë.
Në një intervistë për median zvicerane “Republik”, ai tha se Policia e Kosovës që nga korriku i vitit të kaluar e këtë vit është sulmuar mbi 40 herë, teksa për barrikadat e krijuara thekson se është i lumtur që s’pati viktima, shkruan Klankosova.
“Krimi i organizuar është multietnik dhe ndërkufitar. Strukturat ilegale të Serbisë në veri të Kosovës padyshim që kanë një problem me policinë tonë që t’i godasë ato. Në luftën kundër rrugëve të kontrabandës, laboratorëve të drogës dhe minierave ilegale të Bitcoin-it, policia jonë është sulmuar vazhdimisht, vetëm këtë vit dhe vitin e kaluar mbi 40 herë. Janë pikërisht këta kriminelë që ngritën barrikadat në korrik. Disa janë në listat e sanksioneve të SHBA”, ka thënë Kurti.
Kurti mes të tjerash ka folur edhe për ndryshimin e targave të Serbisë në RKS, duke theksuar se nga 1 nëntori të gjitha targat veç atyre RKS do të jenë të paligjshme.
“Ne po punojmë shumë që serbët në Kosovë të kalojnë në targat e Kosovës. Sepse vetëm ata janë të ligjshëm në këtë shtet. Tani ia kam shtrirë dorën popullit. Kushdo që regjistron tavolinën e tij deri më 31 tetor nuk paguan as taksa dhe as tarifë regjistrimi për mjetin. Kjo është shumë tërheqëse për serbët në Kosovë. Pikërisht për këtë po bëjnë presion strukturat ilegale. Por ka ende kohë të mjaftueshme për të riregjistruar panelet tuaja”, u shpreh Kurti.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Albin Kurti rizgjidhet në krye të Lëvizjes Vetëvendosje
‘Është ditë e demokracisë’, Albin Kurti voton në zgjedhjet e Lëvizjes Vetëvendosje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *