Kurti: Plani i zbatimit i marrëveshjes bazë duhet të përmbajë detaje konkrete

Shpërndaje lajmin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka vijuar takimet e tij në Strasburg me zyrtarë të lartë.
Kurti pati një takim edhe kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, eurodeputetin David McAllister.
“Duke dhënë kështu shembullin dhe ofruar dëshminë që demokracia cilësore dhe zhvillimi ekonomik mund të shkojnë krah për krah. Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian, përveçse orientim e synim i hershëm, erdhi edhe si rezultat i progresit në vend, që u njoh edhe nga Raporti i BE-së për vendin. Në takim, u diskutua pikërisht edhe për aplikimin e Kosovës dhe për rrugën përpara, dhe për finalizimin e procesit të liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës”, thuhet në komunikatën e qeverisë së Kosovës.
Kryeministri Kurti dhe eurodeputeti McAllister diskutuan edhe për procesin e dialogut të lehtësuar nga BE, për propozimin Evropian për normalizim të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të dakorduar në Bruksel më 27 shkurt, dhe për takimin që pritet të mbahet këtë fundjavë në Ohër të Maqedonisë së Veriut.
Sa i përket planit të zbatimit të Marrëveshje Bazë sipas propozimin Evropian, kryeministri tha se ai duhet të përmbajë detaje konkrete dhe të jetë gjithëpërfshirëse.
LEXONI GJITHASHTU

Ambasadori i SHBA në Kosovë për planin e BE-së: S’ka marrëveshje më të mirë
Borrell: BE dhe SHBA kanë bashkëpunim të mirë për dialogun Kosovë-Serbi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *