December 1, 2021

Kush duhet t’i konvertojë certifikatën e vaksinimit në Zvicër dhe sa kushton

Shpërndaje lajmin

Gjithashtu nga sot, njerëzit që vijnë në Zvicër nga vendet jashtë BE /EFTA-përfshirë nga SHBA dhe Britania e Madhe-do të duhet të konvertojnë kartat e tyre shëndetësore në një certifikatë zvicerane dhe të paguajnë 30 franga për këtë shërbim.

Kjo sepse kodet e tyre QR nuk funksionojnë në Zvicër, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Zyrtarët zviceranë të turizmit dhe operatorët e vendpushimeve të skive janë të shqetësuar se turistët jo-evropianë do të pengohen nga pengesat financiare dhe logjistike.

Ndërsa Franca dhe Gjermania fqinje gjithashtu kërkojnë konvertimin e certifikatës, kjo procedurë është pa pagesë atje.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *