Kush është ekonomisti që do drejtojë “Mbrojtjen” ruse, pse e zgjodhi Putin

0
Shpërndaje lajmin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin – ushtria e të cilit thuhet se ka pësuar humbje të mëdha gjatë pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës – njoftoi se ka shkarkuar aleatin e tij të vjetër, Sergei Shoigu, nga pozita e ministrit të Mbrojtjes.
Kremlini tha se Shoigu, 66 vjeç, do të zëvendësohet nga ish-zëvendëskryeministri i parë, Andrei Belousov, 65 vjeç, politikan pak i njohur dhe i specializuar në çështjet ekonomike.
Një ekonomist i trajnuar nga sovjetikët, Belousov nuk ka shërbyer as një ditë në ushtri dhe i ka shërbyer Putinit në role të ndryshme si këshilltar civil për ekonominë. Emërimi i befasishëm nga Putin i Belousov për të drejtuar ministrinë e Mbrojtjes tregon se presidenti rus dëshiron një ndryshim të madh në trajtimin e pushtimit dy-vjeçar të Ukrainës, sipas analistëve rusë. Një kampion i politikës industriale statiste dhe një teknokrat pa bazën e tij të pushtetit, emërimi i Belousov tregon se Putini dëshiron një kontroll më të rreptë mbi shpenzimet rekord të mbrojtjes të Rusisë prej 10.8 trilionë Rbs (117.2 miliardë dollarë), shkruan FT.
“Ai nuk është absolutisht i korruptuar. Dhe kjo do të jetë shumë e ndryshme nga ajo që kemi parë deri tani në ministrinë e Mbrojtjes. Shoigu dhe të gjithë rreth tij ishin vërtet djem komercialë”, tha një person që e njeh Putinin dhe Belousov për dekada, shkruan FT.
“Belousov. . . nuk do të pretendojë të udhëheqë ushtrinë si një gjeneral. Ai është punëtor. Ai është teknokrat. Ai është shumë i sinqertë dhe Putini e njeh shumë mirë,” shtoi personi.
Djali i një ekonomisti të shquar sovjetik, Belousov punoi në akademi përpara se t’i bashkohej qeverisë në 1999. Ai vazhdoi të shërbejë në disa role në qeverinë e Putinit duke përfshirë postin e ministrit të Zhvillimit Ekonomik, këshilltar ekonomik i presidentit rus dhe së fundmi zëvendëskryeministër i parë.
Gjatë gjithë asaj kohe, Belousov vazhdimisht mbrojti për një rol të fortë të shtetit në ekonomi dhe stimulimin e rritjes ekonomike nëpërmjet investimeve shtetërore, normave të ulëta të interesit dhe politikave të buta fiskale dhe kreditore.
Kjo shpesh e vendosi atë në kundërshtim me teknokratët e tjerë të lartë si guvernatorja e Bankës Qendrore Elvira Nabiullina dhe ministri i Financave Anton Siluanov, politikat monetare dhe fiskale të të cilit ndihmuan Rusinë t’i përballonte sanksionet perëndimore.
“Belousov ishte ndër ata që e konsideronin shtetin si shtytësin kryesor të gjithçkaje – dhe, në të njëjtën kohë, ai analizoi të njëjtat të dhëna si ne, ndryshe nga shumica e ekonomistëve të tjerë pro-shtetëror që thjesht mashtronin abstraksionet,” tha Konstantin Sonin, një ekonomist dhe profesor në Universitetin e Çikagos.
LEXONI GJITHASHTU:

Kremlini: Rusia e gatshme të përballet me Perëndimin në fushën e betejës
Luftime të ashpra në Kharkiv, Rusia pretendon për avancim: Morëm 5 fshatra
Vladimir Putin do të zëvendësojë Sergei Shoigu si ministër i Mbrojtjes i Rusisë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *