Kush janë pesë njerëzit më të pasur në botë për momentin?

Shpërndaje lajmin

Sipas listës së miliarderëve nga Forbes, pesë njerëzit më të pasur në botë janë Bernard Arnault, Elon Musk, Gautam Adani, Jeff Bezos dhe Warren Buffett, përcjell albinfo.ch.
Bernard Arnault, kreu i gjigantit francez të mallrave luksoze LVMH, është tani njeriu më i pasur në botë, pasi rrëzoi Elon Muskun nga ky titull.
“LVMH Mowt Hennessy Louis Vuitton”, e njohur zakonisht si LVMH, është një korporatë franceze e specializuar në mallra luksoze, me seli në Paris. Filialet e saj janë Louis Vuitton, Dior, Sephora, Tiffany & Co, Fendi dhe shumë të tjera.
Arnault, i cili është 71-vjeçar, ka një pasuri prej 206.4 miliardë dollarësh.
Në vendin e dytë, në listën e njerëzve më të pasur është Elon Musk, pasuria e të cilit vlerësohet të jetë 146.8 miliardë dollarë.
Musk është CEO i kompanive sikurse Tesla, SpaceX dhe Twitter.
Në listën e top-pesëshes gjendet edhe Gautam Adani, i cili gjendet në vendin e tretë me një pasuri prej 128 miliardë dollarë.
Jeff Bezos me një pasuri prej 118.5 miliardë dollarësh renditet në vendin e katërt në listën e Forbes. Bezos është një sipërmarrës amerikan, pronar i mediave e investitor. Ai është themeluesi, kryetari ekzekutiv dhe ish-presidenti dhe CEO i Amazon.
Ndërkaq, në vendin e pestë është Warren Buffet, me një pasuri prej 110.8 miliardë dollarësh. Buffett është një manjat biznesi, investitor dhe filantropist amerikan. Ai është aktualisht kryetar dhe CEO i Berkshire Hathaway.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *