Kushton 64.000 dollarë, historia që e bëri të çmuar topin e golfit të Tiger Woods

0
Shpërndaje lajmin

Një top golfi që Tiger Woods i dha një djali 9-vjeçar gjatë Masters 1997 është shitur për më shumë se 64,000 dollarë. Woods ia dorëzoi topin Julian Nexsen-it gjatë raundit të tij të fundit, pasi ai bëri kaloi në vrimën e pestë.
Topi u hodh në ankand më 27 mars pas një oferte fillestare prej 500 dollarësh, ai arriti në 64,124,40 dollarë kur ankandi u mbyll të dielën. Turneu ishte fitorja e parë e madhe e Woods në kampionat dhe e bëri atë lojtarin më të ri që fitoi Masters.
Fitorja vendosi ishte e para në karrierën plot rekorde të Woods. Rezultati i tij katër ditor ishte 270, 18 nën nivel duke thyer rekordin e mëparshëm të mbajtur nga Jack Nicklaus.  Golden Age Auctions tha se ka të ngjarë të jetë topi i vetëm i njohur nga raundi final.
“Ndonëse vetë Tiger ose asistenti i tij Fluff nuk kanë shpëtuar qëllimisht një top nga ky raund historik final, ky mund të jetë i vetmi top i konfirmuar i golfit nga raundi i fundit i fitores së parë të Tiger Woods në kampionatin e madh,” tha shtëpia e ankandeve.
Organizatorët e ankandit thonë se dhjetëra njerëz panë se Woods i dha topin zotit Nexsen, duke përfshirë një reporter nga Washington Times. Ndërveprimi i zotit Nexsen me Woods u shfaq në artikullin e Washington Times në faqen e parë të gazetës të nesërmen.
“Woods ndaloi në rrugën e tij për në majën e gjashtë për t’i dhënë një top 9-vjeçarit Julian Nexsen nga Greenville, Karolina e Jugut,” raportoi gazeta. Prerja e gazetës, distinktivi i zotit Nexsen nga Turneu Masters 1997, fletët e çifteve nga raundi final i së dielës dhe topi i golfit kanë qendruar së bashku që atëherë.
Zoti Nexsen nënshkroi një deklaratë ligjore, duke vërtetuar origjinalitetin e topit të golfit dhe historinë e ndërveprimit të raundit të fundit me Woods. Njëzet e gjashtë vjet më vonë, Woods është ende duke luajtur, por u tërhoq të dielën nga Masters për shkak të lëndimit.
LEXONI GJITHASHTU:

Male: Ende pa nisur fushata, partitë kanë shpenzuar 25 mijë dollarë
E rëndë në Kosovë, 5-vjeçari gjendet i vrarë me armë zjarri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *