Linja hekurudhore nga Ticino në veri është përsëri e kalueshme pas një ndërprerjeje

0
Shpërndaje lajmin

Linja hekurudhore Bellinzona TI – Erstfeld UR u rihap pas një ndërprerjeje, pasi gjatë natës, operacionet në këtë itinerar janë ndërprerë për shkak të rrezikut të orteqeve, transmeton albinfo.ch.
Në kantonet Graubünden, Valais dhe Uri, disa rrugë u detyruan të mbylleshin për shkak të reshjeve dhe rrezikut të ortekëve.
Në orën 7:30 të mëngjesit, SBB njoftoi në shërbimin e informacionit hekurudhor Railinifo se rruga nga Lugano për në Cyrih dhe Bazel ishte përsëri e hapur. U prekën linjat IC2 (Lugano – Cyrih), IC21 (Lugano – Basel), EC, IR26, IR46 dhe S10, shkruan SRF.
Sipas raportit, ekzistonte rreziku i orteqeve midis fshatrave Ticino, Faido dhe Airolo.
Transporti i makinave në Furka mbetet i ndërprerë
Transporti i makinave në Furka midis Realp UR dhe Oberwald VS do të mbetet i mbyllur të hënën e Pashkëve, siç njoftoi kompania përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”. Arsyeja për këtë është rreziku i vazhdueshëm i orteqeve. Situata do të rivlerësohet në orën 13:00.
Rruga mbi kalimin Simplon nga Valais në Itali mbeti e mbyllur të dielën për shkak të rrezikut të ortekëve. Rruga kryesore midis Visp dhe rajonit të pushimeve të Luginës Saas mbeti gjithashtu e mbyllur për shkak të rrezikut të rrëshqitjeve të dheut. Kjo do të zgjasë të paktën deri të hënën në mëngjes, siç njoftoi Saastal Tourismus.
Linja Bernina e hekurudhës Rhaetian midis Pontresina GR dhe Poschiavo GR u mbyll gjithashtu të dielën në mbrëmje për arsye sigurie, siç njoftoi kompania hekurudhore. Mbyllja hyri në fuqi nga ora 20:30.
Rruga për në luginën e Calanca është mbyllur
Në Graubünden, autoritetet mbyllën rrugën për në luginën Calanca për shkak të reshjeve të dendura të kombinuara me shkrirjen e madhe të borës. Kjo për arsye sigurie, siç kanë bërë të ditur përgjegjësit.
Si rezultat, fshatrat individuale me gjithsej disa qindra banorë mbetën të shkëputur përkohësisht. Meqenëse rruga ishte e mbyllur në të njëjtën kohë, nuk mund të përdoreshin autobusë zëvendësues.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *