Lufta në Ukrainë, Kryqi i Kuq paralajmëron për dezinformata

0
Shpërndaje lajmin

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (KNKK) thotë se është shumë i shqetësuar për atë që e quan një fushatë të përhapur dhe të qëllimshme të dezinformimit rreth punës së tij në Ukrainë.
Një zëdhënës i KNKK-së në Gjenevë tha se fushata ishte shfaqur nëpër platforma të shumta të mediave sociale, në gjuhë të ndryshme. Disa media sociale kanë akuzuar KNKK-në për lehtësimin e “evakuimeve të detyruara” të qytetarëve ukrainas në Rusi, një pretendim që si KNKK-ja ashtu edhe Federata e Kryqit të Kuq thanë se ishte plotësisht i pavërtetë.
Ka pasur gjithashtu kritika për vizitën e presidentit të KNKK-së Peter Maurer në Moskë javën e kaluar, ku ai u takua me Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov. Të martën, Kryqi i Kuq u kujtoi gazetarëve se Maurer kishte vizituar fillimisht Ukrainën dhe se biseda me të gjitha palët në konflikt ishte “pjesë e punës së tij”.
KNKK-ja, kujdestari i Konventave të Gjenevës, është i mandatuar të ndihmojë viktimat e luftës në mënyrë të paanshme, civilët si dhe të burgosurit e luftës. Frika në selinë e KNKK-së në Gjenevë është se “rritja e dezinformatave” do të minojë besimin në vetë komunitetet që po përpiqet të ndihmojë.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Ukraina pretendon se rusët mbajtën peng 300 civilë në bodrumin e një shkolle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *