Lufta në Ukrainë, prokurorët: Kemi gjetur 410 trupa rreth Kievit

Shpërndaje lajmin

Prokurorët ukrainas që hetojnë krimet e mundshme të luftës nga Rusia thonë se kanë gjetur 410 trupa në qytete afër Kievit.
Pasi Ukraina tha se kishte rimarrë rajonin përreth kryeqytetit, prokurorja e përgjithshme Iryna Venedyktova tha se 140 nga trupat e identifikuar ishin ekzaminuar.
Ai pason dënimin global të skenave në qytetin e udhëtarëve të Bucha, ku trupat e veshur me rroba civile u gjetën të shpërndara nëpër një rrugë.
Të shtunën, Venedyktova tha se zyra e prokurorit ushtarak të Ukrainës “do të mbledhë dhe ruajë prova të agresionit rus, do të ruajë ligjin dhe rendin, do të sigurojë respektimin e të drejtave të punonjësve të shërbimit”.
Rusia ka mohuar me vendosmëri akuzat se forcat e saj vranë civilë në qytet.
/Abcnews.al/
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.