November 29, 2021

Luftë në Ugandë, kleriku qëllohet për vdekje pas sulmeve me bomba

Shpërndaje lajmin

Forcat e sigurisë në Ugandë kanë qëlluar për vdekje një klerik mysliman të akuzuar se punonte me një grup të armatosur të lidhur me sulmet në kryeqytetin Kampala. Zyrtarët thanë se Sheikh Muhamed Abas Kirevu kishte rekrutuar për celulat e drejtuara nga Forcat Demokratike Aleate (ADF) rebelë që janë zotuar për besnikëri ndaj grupit të Shtetit Islamik. Ai u vra në Kampala. Të paktën katër persona u vranë nga sulmet të martën.

Më shumë se 30 të tjerë u plagosën në sulmin, për të cilin IS tha se ishte pas dhe zyrtarët fajësuan ADF-në. 21 persona janë arrestuar që nga sulmi i së martës, në atë që policia e ka përshkruar si çmontimin e qelizave terroriste të ADF-së në Kampala dhe në të gjithë vendin.

Zëdhënësi i policisë Fred Enanga tha se 13 të dyshuar, duke përfshirë disa fëmijë, u kapën ndërsa përpiqeshin të kalonin kufirin për në Kongo. Të mërkurën, katër operativë u vranë pranë kufirit. / Abcnews.al


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *