Maroku heziton të pranojë ndihmat për tërmetet

0
Shpërndaje lajmin

Pas tërmetit shkatërrues, Maroku fillimisht dëshiron të përfitojë nga ofertat e ndihmës nga vetëm katër vende, në mesin e të cilave nuk është Gjermania, raporton DW, përcjell albinfo.ch.
Ministria e Brendshme marokene tha se ata i ishin përgjigjur “ofertës së mbështetjes nga vendet mike, si Spanja, Katari, Britania e Madhe dhe Emiratet e Bashkuara Arabe”, ndërsa falënderoi të gjitha shtetet që gjithashtu kishin ofruar ndihmën e tyre pas tërmetit të rëndë dhe theksoi se Maroku kishte “kryer një vlerësim të kujdesshëm të nevojave në terren”.
“Nëse nevojat ndryshojnë, ofertat e tjera do të kthehen”, shtoi ministria.
Organizatat gjermane, si Agjencia e Ndihmës Teknike, fillimisht i dërguan punonjësit që kishin siguruar në shtëpi dhe që nga mbrëmja e së shtunës, shërbimet e urgjencës THW kishin qëndruar pranë në Aeroportin e Këlnit/Bonnit për një operacion të mundshëm shpëtimi në vendin e Afrikës Veriore.
Maroku gjithashtu nuk iu përgjigj ofertës së Francës për të dërguar punonjës shpëtimi në rajonin e goditur nga tërmeti, gjë që shkaktoi shumë diskutime në Francë, ku jetojnë shumë marokenë.
Ministrja e Jashtme e Francës, Catherine Colonna, hodhi poshtë idenë se tensionet mes dy vendeve mund të jenë arsyeja për këtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *