Mbi 4,000 njerëz u evakuuan nga Kharkiv pas sulmeve ruse në rajon

0
Shpërndaje lajmin

Ministria ruse e Mbrojtjes ka konfirmuar zyrtarisht një ofensivë në zonën kufitare me qytetin ukrainas të Kharkiv.
Sipas guvernatorit rajonal, qindra njerëz janë evakuuar nga zonat pranë kufirit rus në rajonin e Kharkiv. Mbi 4,000 njerëz janë evakuuar tani nga zonat afër kufirit rus në rajonin e Kharkiv-it ukrainas, tha guvernatori rajonal dy ditë pasi Rusia filloi një ofensivë tokësore.
Të shtunën, guvernatori Oleg Synegubov tha në rrjetet sociale se Rusia kishte gjuajtur me artileri dhe predha mortajash në dhjetëra vendndodhje në rajon që nga fillimi.
Sipas guvernatorit Vyacheslav Gladkov, një person është vrarë dhe 29 të tjerë janë plagosur në sulmet e vazhdueshme ukrainase në rajonin rus të Belgorodit deri më tani këtë fundjavë. Rajoni dhe qyteti me të njëjtin emër, Belgorod, u granatuan masivisht, tha Gladkoë vonë të shtunën në mbrëmje. Në hyrjen e tij në shërbimin e mesazheve të shkurtra Telegram ai e lë të hapur pikërisht kur ndodhi kjo. Rreth 300 apartamente në 85 ndërtesa banimi dhe katër prona komerciale janë dëmtuar. Kjo vlen edhe për një spital komunal, një spital rajonal të fëmijëve, një shkollë dhe dy objekte sportive.
Të dielën në mëngjes, Gladkov deklaroi gjithashtu se ekzistonte ende një rrezik i lartë i granatimeve ukrainase për qytetin e Belgorodit. Alarmi ajror është në fuqi për të gjithë rajonin e Belgorodit. Belgorod kufizohet me rajonin ukrainas të Kharkiv dhe sulmohet në mënyrë të përsëritur, përfshirë të shtunën, sipas burimeve ruse.
SHBA do t’i japë Ukrainës 400 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë. Kjo është bërë e ditur nga disa agjenci të lajmeve, duke cituar Shtëpinë e Bardhë./SRF
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *