September 25, 2021

Mbretëria e Bashkuar do të aplikojë dozën e tretë te personat mbi 50 vjeç

Shpërndaje lajmin

Mbretëria e Bashkuar tha të martën se do të ofrojë një dozë të tretë të vaksinës së koronavirusit për të gjithë mbi 50 vjeç dhe njerëz të tjerë të cenueshëm për të ndihmuar vendin të shpëtojë pandeminë gjatë muajve të dimrit.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar deklaroi të martën se do të vaksinojë me një dozë të tretë anti-COVID të gjithë personat mbi 50 vjeç dhe ata që janë me sëmundje shoqëruese.

Injektimi me dozën e tretë, që do të zbatohet javën e ardhshme, u miratua një ditë pasi qeveria mbështeti planin për të ofruar një dozë vaksine te fëmijët nga 12 deri në 15 vjeç.

Njoftimi u bë me dije ditën kur kryeministri Boris Johnson paraqiti planin e qeverisë për trajtimin e COVID-19 gjatë muajve të vjeshtës dhe dimrit në Angli. Skocia, Uellsi dhe Irlanda e Veriut konfirmuan se do të bëjnë lëvizje të ngjashme.

 

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *