Mbretëria e Bashkuar shënon më shumë se 1000 vdekje ditore nga Covid-19

Share

Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar më shumë se 1,000 vdekje ditore për herë të parë që nga prilli, gjersa qeveria po ka vështirësi të përballet me variantin e ri më infektues të koronavirusit.

Katër shtetet e Mbretërisë së Bashkuar ka regjistruar 1,041 vdekje brenda 28 ditëve të testimit pozitiv për virusin dhe kanë shtuar edhe 62,322 raste të reja, sipas të dhënave zyrtare, transmeton portali arbresh.info

Shifrat ishin një kujtesë tjetër e ashpër e ashpërsisë së krizës ndërsa Anglia dhe Skocia filluan bllokimet e reja COVID-19 këtë javë, me qytetarë nën urdhra të qëndronin në shtëpi.

Të dhënat e së martës kishin treguar 60,916 infeksione të reja me koronavirus dhe 830 vdekje. Britania ka qenë ndër vendet e goditura më keq nga COVID-19, me numrin më të lartë të vdekjeve në Evropë./arbresh.info/


Share

Komente