Media serbe: Franca po dërgon pajisje të rënda ushtarake në Ballkan

Shpërndaje lajmin

“Franca po dërgon pajisje të rënda ushtarake në Ballkan”, kështu shkruan media serbe b92.net.
Më tej në artikull theksohet se Franca po synon të forcojë krahun lindor të NATO-s. Pas këmbësorisë dhe sistemeve më moderne të mbrojtjes kundërajrore (PVO) Mamba, Parisi dërgoi në Rumani edhe tanke Leclerc, të cilat do të pasohen me dërgimin e një skuadroni avionësh luftarakë Rafale.
Mediat greke ndërsa citon portalin e Rrjetit të Sigurisë Ballkanike, thekson se tanket franceze Leclerc, të cilët konsiderohen si krenaria e industrisë ushtarake franceze dhe një nga tanket më të shtrenjta të prodhimit perëndimor, kanë debutuar në stërvitjen e fundit të grupit luftarak të NATO-s në Rumani.
Së bashku me mjetet e tjera, artilerinë dhe këmbësorinë e SHBA-së, Rumanisë, Polonisë, Portugalisë dhe Francës si kombe drejtuese në grup, ata praktikuan aksionin e përbashkët me përdorimin e municioneve të gjalla.
Vetëm pak javë para kësaj, ministrat e mbrojtjes të Rumanisë dhe Francës njoftuan se, si pjesë e policisë ajrore të NATO-s, Parisi do të dërgonte një skuadron avionësh luftarakë Rafale në vend.
“Dorëzimi i Leclerc dhe vendosja e ardhshme e Rafale është pjesë e përpjekjeve për të forcuar krahun lindor të Aleancës, të cilin Franca e mori pas pushtimit rus të Ukrainës. Angazhimi i Parisit në Rumani quhet misioni “Shqiponja” dhe u nis më 28 shkurt. Misioni në Rumani përbëhet nga rreth 750 ushtarë, pra formacioni taktik franko-holandez që drejton grupin luftarak të NATO-s, detashmenti i mbrojtjes ajrore me sistemin Mamba, inxhinieri dhe elementi mbështetës kombëtar”,
Sistemi i mbrojtjes ajrore, i quajtur Mamba në Francë, ka për detyrë të mbrojë infrastrukturën dhe forcat kritike në tokë, det dhe në ajër, dhe është vendosur në Rumani me një shumëllojshmëri sensorësh, duke përfshirë radarin e vëzhgimit GM-200.
Prodhuesi pretendon se Mamba është efektiv kundër të gjitha kërcënimeve të hapësirës ajrore, duke përfshirë dronët, raketat e lundrimit dhe balistike.
“Sistemi shërbehet nga një staf prej rreth 100 personash dhe është i lidhur me sistemin kombëtar të mbrojtjes ajrore të Rumanisë.
Është pjesë integrale e sistemit të integruar të mbrojtjes ajrore dhe raketore të NATO-s. Përveç Mamba, qiejt e Rumanisë mbrohen nga sistemet Patriot që vendi mori nga SHBA dy vjet më parë dhe antiraketat amerikane sistemin Aegis Ashore me raketa SM-3 në bazën Deveselu”, thuhet më tej në artikull.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *