Mësusja zvicerane që ushtroj dhunës fizke ndaj nxënësit, nuk përjashtohet

Shpërndaje lajmin

Raportohet se një mësuese e moshës 61 vjeç është përjashtuar nga shkolla e cila ditë më parë ushtroj dhunë fizike ndaj një nxënësi, përcjell albinfo.ch.
Raportohet se ngjarja të ketë ndodhur në një shkollë në Lengnau, në kantonin Aargau, të Zvicrës.
Për shkak se nxënësi ishte i zhurmshëm, ajo humbi durimin duke e goditur për dere dhe më pas edhe duke goditur dy herë.
Ngjarja rrëfehet kur mësuesja lajmëron nënën e adoleshentit dhe i tregoi se çfarë kishte ndodhur. Sipas raportit, nëna pyeti me mosbesim – dhe mësuesja u përgjigj: “Çfarë do të kishit bërë në këtë situatë? Jam e sigurt që edhe ti do ta kishe goditur”.
Raportohet se pas denoncimit, mësuesja është dënuar me një gjobë prej mbi 1 000 franga zvicerane për sulme të shumta. Megjithatë, ajo mund të vazhdojë të japë mësim në shkollën e rrethit në Lengnau.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *