Mijëra njerëz marrin pjesë në koncertin e përfitimeve për Ukrainën në Vjenë

Shpërndaje lajmin

Mijëra njerëz ndoqën një koncert përfitimi për Ukrainën në Vjenë Heldenplatz (Sheshi i Heronjve) të dielën. Yjet austriake, si Conchita Wurst, performuan dhe u transmetua një fjalim i regjistruar nga presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, përcjell albinfo.ch.
Koncerti i përfitimit, i cili kishte sloganin tashmë të njohur “YesWeCare” u organizua nga artisti Daniel Landau. Hyrja ishte falas, por njerëzit u inkurajuan të dhuronin për bamirësitë SOS Children’s Villages dhe Nachbar in Not (Fqinjët në nevojë), duke dhuruar qindra mijëra euro.
Presidenti austriak, Alexander van der Bellen, gjithashtu mbajti një fjalim, duke postuar më pas: “Asnjë fëmijë nuk duhet të ikë. Asnjë fëmijë nuk duhet të përjetojë luftë. Lufta duhet të ndalet”. /Albinfo.ch

Leave a Reply

Your email address will not be published.