Mirëpritet propozimi i Austrisë për “Air Schengen” për Rumaninë dhe Bullgarinë 

0
Shpërndaje lajmin

Ministri i Brendshëm austriak Gerhard Karner thotë se është i gatshëm të marrë në konsideratë pranimin “Air Schengen” për Rumaninë dhe Bullgarinë.
Austria ka zbutur veton e saj për pranimin në Shengen të Rumanisë dhe Bullgarisë duke propozuar heqjen e kontrolleve kufitare në aeroporte.
Ideja, e njohur si “Air Schengen”, do të përbënte anëtarësim të pjesshëm në zonën pa pasaporta, e cila aktualisht përfshin 27 vende, duke përfshirë 23 shtete të Bashkimit Evropian dhe mbi 423 milionë qytetarë.
Kontrollet kufitare në kufijtë tokësorë me vendet e tjera të Shengenit do të mbeten në fuqi për të ardhmen e parashikueshme, transmeton albinfo.ch.
Rumania dhe Bullgaria janë konsideruar të gatshme për t’u bashkuar me zonën e përhapur që të paktën nga viti 2011, por ambicia e tyre e përbashkët është penguar në shumë raste, më së fundmi javën e kaluar, kur ministri i Brendshëm i Austrisë Gerhard Karner ripohoi kundërshtimin e tij.
Austria, së bashku me Holandën, janë bërë pengesa përfundimtare për të kapërcyer.
Ishte edhe më befasuese që vetë Karner bëri propozimin “Air Schengen” gjatë fundjavës, duke rritur shpresat se ngërçi i gjatë, i cili shpesh është shfaqur i pakapërcyeshëm, mund të drejtohej më në fund drejt një zgjidhjeje.
“Po, unë mund të imagjinoj ndryshime për sa i përket aeroporteve për Rumaninë dhe Bullgarinë,” tha Karner për radio ORF, transmetuesin publik të Austrisë.
Komisioni Evropian, i cili ka mbrojtur vazhdimisht dhe me zell gatishmërinë e Rumanisë dhe Bullgarisë për t’u bërë anëtarë të Shengenit, tha se bisedimet tashmë po zhvilloheshin për ta bërë “Air Schengen” realitet.
“Këto janë zhvillime pozitive. Gjërat po ecin në një drejtim pozitiv. Dhe padyshim, kjo është ajo që është e rëndësishme në këtë fazë,” tha një zëdhënës i Komisionit të hënën pasdite.
Por oferta e Vjenës vjen me kushte të bashkangjitura. Karner kërkoi një rritje të trefishtë të oficerëve të Frontex dhe përmirësime teknike përgjatë kufijve bullgaro-turk dhe rumuno-serb, së bashku me një injektim të fondeve të BE-së për të paguar për infrastrukturën e mbrojtjes së kufirit. (Komisioni ka refuzuar më parë thirrjet për të paguar për gardhe dhe mure, por është i gatshëm të financojë pajisjet e patrullimit.)
Ministri austriak kërkoi gjithashtu mbikëqyrje më të madhe në kufijtë e brendshëm të Shengenit dhe zhvendosje më të madhe të azilkërkuesve, veçanërisht atyre që vijnë nga Afganistani dhe Siria, të dy grupet më të mëdha të kombësive
Azilkërkuesit duhet të transferohen nga vende të tjera të BE-së, ku aktualisht presin për shqyrtimin e kërkesave të tyre, në Rumani dhe Bullgari. Komisioni konfirmoi se kishte marrë kërkesën e Vjenës dhe ishte në proces të analizimit të kërkesave të ndryshme.
“Për Komisionin Evropian, mbrojtja e kufijve tanë të jashtëm është një përparësi kryesore. Le të jetë e qartë. Ne do të sigurojmë që fondet e nevojshme të vihen në dispozicion,” tha zëdhënësi, pa dhënë një kohë të vlerësuar.
“Për sa i përket Frontex, agjencia është e gatshme të rrisë mbështetjen e saj sipas nevojës”.
Edhe nëse “Air Schengen” përbën një anëtarësim të pjesshëm, do të kërkonte miratimin unanim të të gjitha shteteve anëtare. Spanja, mbajtësja aktuale e presidencës së Këshillit të BE-së, ka treguar gatishmërinë e saj për të mbajtur një votim sapo të ndryshojnë kushtet. Holanda ka qenë prej kohësh kundër pranimit të Bullgarisë për shqetësimet e sundimit të ligjit, megjithëse ky pozicion konsiderohet disi më fleksibël se vetoja e mëparshme jofleksibile e Austrisë. Holanda, megjithatë, është në mes të një tranzicioni pushteti pas fitores befasuese të muajit të kaluar të partisë së ekstremit të djathtë të Geert Wilders dhe është e paqartë se çfarë pozicioni do të mbajë qeveria e ardhshme.
Ndërkohë, në Rumani, kryeministri Marcel Ciolacu e përshëndeti lajmin dhe tha se kishte udhëzuar ministrin e tij të brendshëm që t’i çonte negociatat në një “përfundim të suksesshëm”. “Kemi thyer akullin!” Ciolacu ka shkruar në Facebook. “Kjo do të thotë se rumunët nuk do të duhet të qëndrojnë më në radhë të gjata kur fluturojnë brenda BE. Ne kemi punuar shumë muajt e fundit për të arritur në këtë pikë dhe u jam mirënjohës të gjithë atyre që kanë luftuar për Rumaninë.”
Homologu i tij bullgar, Nikolai Denkov, ishte dukshëm më i kujdesshëm, duke thënë se propozimi i Austrisë ishte “pozicioni i saj negociues, jo rezultati përfundimtar”. “Ajo që është e pranueshme është që Bullgaria të respektojë rregullat e përgjithshme evropiane,” tha Denkov për mediat bullgare. “Nëse dikush dëshiron rregulla të tjera që janë specifike për Bullgarinë, kjo është kategorikisht e papranueshme.”, theksoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *