Mitsotakis falënderon Shqipërinë për ndihmën në luftën kundër zjarreve

0
Shpërndaje lajmin

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis ka falënderuar shtetin shqiptar për ndihmën e dhënë në përballimin e situatës nga zjarret.
“Falënderimet tona shkojnë për Shqipërinë, që dërgoi në Greqi 48 zjarrfikës dhe 9 automjete për t’u bashkuar me ne për të luftuar zjarret në Aleksandropoli. Faleminderit Shqipëri”, shkroi Mitostakis në një postim në Twitter.
Më shumë se 60 trupa të shërbimeve zjarrfikëse të Maliqit, Korçës, Gjirokastrës dhe Dropullit si dhe 10 mjete të forcave të armatosura dhe sistemit të mbrojtjes civile shqiptare janë nisur pasditen e së  mërkurës në ndihmë Greqisë.
Vendi fqinj së fundmi po përballet në një situatë tejet të rënduar për shkak të zjarreve të shumtë.

Our thanks go out to Albania, for sending to Greece 48 firefighters and 9 vehicles to join us as we fight the wildfires in Alexandroupoli. Thank you, Albania. @ediramaal
— Prime Minister GR (@PrimeministerGR) August 23, 2023
Të gjitha këto forca kanë qenë në gatishmëri gjatë gjithë ditës së sotme, për të kaluar në anën tjetër të kufirit, por një përgjigje e Sistemit Europian të Mbrojtjes Civile thoshte se vendet e BE kishin plotësuar nevojën për trupat tokësorë, ndaj për këtë ka pasur një farë tërheqje të shërbimit zjarrfikës shqiptar.
Nga i njëjti sistem, disa orë më vonë ka ardhur një tjetër përgjigje, ku bëhet me dije se forcat tona do të kalojnë drejt Greqisë për t’iu bashkuar mjeteve zjarrfikëse dhe trupave këmbësorë që janë duke marrë pjesë në shuarjen e zjarreve në Greqi.

LEXONI GJITHASHTU:

Tërhiqet Greqia, pranon ndihmën e Shqipërisë për shuarjen e zjarreve
Greqia refuzoi ndihmën për zjarret, vjen reagimi i parë nga qeveria shqiptare

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *