September 25, 2021

Mjekët për Navalnyn: Po vdes, është çështje ditësh

Shpërndaje lajmin

Kritiku i burgosur i Kremlinit, Alexei Navalny rrezikon arrestin kardiak në “çdo minutë” pasi shëndeti i tij është përkeqësuar me shpejtësi. Ky ka qenë paralajmërimi i mjekëve të Shtunën, duke kërkuar qasje të menjëhershme në të burgosurin më të famshëm të Rusisë.

Më 31 mars, kundërshtari i Vladimir Putinit hyri në grevë urie për të kërkuar trajtimin e duhur mjekësor për dhimbjen e shpinës dhe mpirjen në këmbë dhe duar.

Të Shtunën, Presidenti i SHBA, Joe Biden reagoi sërish për rritje ndërkombëtare të protestës për trajtimin e aktivistit, duke e përshkruar situatën e tij si “krejtësisht të padrejtë”.

Navalny, u burgos në shkurt dhe po vuan dy vjet e gjysmë dënim, me akuza të vjetra në qytetin Pokrov rreth 100 km (60 milje) në lindje të Moskës.

Mjekja personale e Navalny Anastasia Vasilyeva dhe tre mjekë të tjerë, përfshirë kardiologun Yaroslav Ashikhmin, u kanë kërkuar zyrtarëve të burgut t’u japin atyre leje për hyrje të menjëhershme.

“Pacienti ynë mund të vdesë çdo minutë”, tha Ashikhmin në Facebook të Shtunën, duke treguar nivelet e larta të kaliumit të politikanit opozitar dhe duke thënë që Navalny duhet të zhvendoset në kujdesin intensiv.

“Aritmia fatale mund të zhvillohet çdo minutë.”

Navalny mezi mbijetoi një helmimi me agjentin nervor novichok në gusht, të cilin ai kishte fajësuar Kremlinit. Mjekët e tij thonë se greva e tij e urisë mund të ketë përkeqësuar gjendjen e tij.

Pasja e niveleve të kaliumit në gjak më të larta se 6.0 mmol (millimole) për litër zakonisht kërkon trajtim të menjëhershëm. Të Navalny ishin në 7.1, thanë mjekët. “Kjo do të thotë si funksion i dëmtuar i veshkave dhe se probleme serioze të ritmit të zemrës mund të ndodhin çdo minutë”, tha një deklaratë në llogarinë e Vasilyeva në Twitter.

Mjekët thanë se ai duhej të ekzaminohej menjëherë “duke marrë parasysh testet e gjakut dhe helmimin e tij të fundit”.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *