Mjeku gjerman arrestohet nën dyshimin për vrasjen e dy pacientëve me COVID-19

Share

mjek

Policia gjermane tha se ata kishin hapur një hetim vrasje kundër një mjeku të vjetër në qytetin perëndimor të Essen-it, mbi vrasjen e dy pacientëve të sëmurë rëndë me koronavirus me një injeksion vdekjeprurës.

Mjeku, 44 vjeç, i cili kishte punuar në Spitalin Universitar në Essen që nga shkurti, dyshohet se ka vrarë dy burra, të moshës 47 dhe 50 vjeç, të cilët ishin në kujdes intensiv me raste shumë të rënda të sëmundjes, tha të premten policia e Essen-it.

Ata thanë se burri, i cili u arrestua të mërkurën, kishte rrëfyer një nga vrasjet, duke thënë se ai donte të kursente pacientin dhe të afërmit e tij duke vuajtur më tej.

E përditshmja Bild raportoi se mjeku kishte informuar familjet e pacientëve para se t’i vriste me një injeksion vdekjeprurës. Pacientët e sëmurë mund të kërkojnë ndihmë për t’i dhënë fund jetës së tyre në Gjermani nën një vendim gjykate të lëshuar vitin e kaluar, por ishte e paqartë nëse kjo kishte ndodhur në rastin e mjekut.

Të gjitha format e vdekjes së asistuar janë veçanërisht të ndjeshme në Gjermani për shkak të trashëgimisë së Holokaustit, kur regjimi nazist vrau gjashtë milion hebrenj dhe kreu eksperimente çnjerëzore në një numër prej tyre.

Spitali i Essen-it tha se mjeku ishte pezulluar. Regjioni industrial perëndimor, pjesë e të cilit është Essen, po përjeton një nga shpërthimet më të rënda të pandemisë, me 166 raste të diagnostikuara për 100,000 popullsi gjatë javës së kaluar, shumë më tepër se caku i qeverisë për 50./Albinfo.ch

The post Mjeku gjerman arrestohet nën dyshimin për vrasjen e dy pacientëve me COVID-19 appeared first on Albinfo.


Share

Komente