Mos e hudhni lëkurën e limon, ka veti shëruese

Share

Besoni apo jo, lëkura e limonit është më e shëndetshme se lëngu i limonit, por është shumë e rëndësishme që të jetë nga prodhimi organik.

Vitaminat A dhe C, kalciumi, kaliumi dhe fibrat në lëkurën e limonit forcojnë zemrën, muskujt, sytë, sistemin nervor dhe aparatin tretës, transmeton portali arbresh.info

Nga ana tjetër, polifenolët që gjenden në lëkurën e këtij agrumet kanë vetinë e antioksidantëve të fortë që mund të përdoren në trajtimin e sëmundjeve të tilla si kanceri.

Kështu që herën tjetër kur shtrydhni një limon, mos harroni të gjitha përfitimet që ofron fruti.

Bollëku i kalciumit dhe vitaminës C ndihmon në mirëmbajtjen e dhëmbëve dhe kockave, dhe vetëm 100 gram lëkurë limoni siguron pak më shumë se 13 përqind të nevojave ditore të një të rrituri për kalcium. Vitamina C luan një rol në sintezën e proteinave të kolagjenit, e cila është thelbësore për shëndetin e ligamenteve, tendinave, lëkurës dhe eshtrave.

uji limoni 640x360 1
Regime+citron

Lëkura e limonit është e mirë për:

Vaji i limonit i marrë nga lëkura e limonit është i pasur me d-limonene, një antioksidant që është treguar i shkëlqyeshëm në luftën kundër kancerit të gjirit dhe zorrës së trashë.

Ul presionin e gjakut si dhe ul nivelet e kolesterolit që kontribuojnë në shëndetin e zemrës.

Rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga jashtëqitje të çrregullta, ulçera në stomak dhe acid në stomak.

Fibrat luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e peshës trupore, por edhe në uljen e rrezikut të diabetit.

Brenda trupit të njeriut, karotenoidi përkthehet në vitaminë A, e cila është e rëndësishme për shikimin e shëndetshëm dhe zvogëlon rrezikun e infeksioneve të syve./arbresh.info/


Share

Komente