January 19, 2022

Moti i keq ka gjunjëzuar Evropën Perëndimore, Xhaçka: Zemra dhe mendja jonë shkon te të prekurit dhe familjet e tyre

Shpërndaje lajmin

Ministrja për Punët e Jashtme Olta Xhaçka ka reaguar pas situatës emergjente në Europën Perëndimore nga reshjet e dendura të shiut që kanë shkaktuar deri tani mbi 50 të vdekur. Me një postim në Twitter, Xhaçka shkruan se është e pikëlluar për humbjen e jetëve dhe situatën atje duke shprehur mbështetjen e saj për të prekurit dhe familjet e të ndjerëve.

“E pikëlluar thellë nga humbja tragjike e jetëve pas përmbytjeve tragjike në Berlin, Belgium, Germany dhe TheNoherland. Zemra dhe mendja jonë shkon te të prekurit dhe familjet e tyre”- shkruan Xhaçka.

Ndërkohë të paktën 42 njerëz kanë humbur jetën në Gjermaninë Perëndimore dhe shumë të tjerë janë zhdukur.Të paktën gjashtë të tjerë kanë vdekur në Belgjikën fqinje dhe qyteti i Liège u ka kërkuar të gjithë banorëve të largohen. Reshjet rekord në pjesë të ndryshme të Evropës perëndimore kanë bërë që lumenjtë kryesorë të shpërthejnë brigjet e tyre.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *