Moti i keq në Itali/ Dy të vdekur dhe katër të zhdukur nga përmbytjet

0
Shpërndaje lajmin

Vala e motit të keq, që goditi rajonin Emilia Romagna, deri më tani ka shkaktuar vdekjen e dy personave, ndërsa nuk dihet fati i katër të tjerëve. Sipas informacioneve të deritanishme, dy të moshuarit që jetonin në ferma kanë vdekur, ndërsa të zhdukurit u raportuan në Forli.

#CESENA COMPLETAMENTE SOTT’ACQUApic.twitter.com/TDPno0adh0#EmiliaRomagna
— drb (@dottorbarbieri) May 16, 2023

Pjesa më e madhe e Emilia Romagna është përmbytur për shkak të daljes nga shtrati të lumenjve. Komuna e Bolonjës i bëri thirrje qytetarëve që të largohen nga dyqanet dhe banesat përdhese.

The scale of the situation unfolding in the Emilia-Romagna region is difficult to convey. As of this evening I support any decision to cancel the race, if for no other reason to allow more rescue workers to help with this terrible disaster.
: @er_meteo#ImolaGP #F1 pic.twitter.com/YHq67q0cqh
— Bryson Sullivan (@NaturalParadigm) May 17, 2023

Burra dhe gra të Mbrojtjes Civile dhe Zjarrfikësve italianë dhe nga rajone të tjera të vendit po përpiqen t’i afrohen zonave të prekura për të përballuar situatën në mënyrë sa më efikase.
Pritet miratimi i mbështetjes financiare emergjente nga qeveria e Romës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *