Mourinho arrin marrëveshje me klubin e ri vetëm disa ditë pas shkarkimit nga Roma

0
Shpërndaje lajmin

Jose Mourinho thuhet se ka rënë dakord të bëhet menaxheri i ri i skuadrës së Arabisë Saudite, Al-Shabab.
‘Special One’ u shkarkua nga Roma në fillim të kësaj jave pas një ecurie të zymtë në Serie A. Por, ai thuhet se është i vendosur për një rikthim të menjëhershëm në lojën e bukur pas bisedimeve pozitive me krerët e Al-Shabab të enjten.
Sipas mediumit saudit Aawsat, Mourinho mbajti një takim me ‘Zoom’ me drejtorin sportiv, Dominico Tite, përpara se të pranonte verbalisht të bëhej menaxheri i tyre i ri.
Ekipi i rekrutimit të Superligës së Arabisë Saudite tashmë i kishte dhënë Al-Shabab lejen për të diskutuar një kontratë marramendëse monetare.
Dhe Mourinho supozohet se do të fluturojë për në Riad në ditët në vijim për të finalizuar kushtet e marrëveshjes së tij të re.
Ish-trajneri i Chelsea, Manchester United dhe Tottenham me sa duket i bëri përshtypje Tites me njohuritë e tij për projektin sportiv saudit.
Al-Shabab nuk e ka fituar titullin e Superligës së Arabisë Saudite për 12 vjet, ndërsa trofeu i tyre i fundit erdhi një dekadë më parë në Kupën e Mbretit Saudit.
Mourinho thuhet se u zotua t’i kthejë ata në krye duke mbushur skuadrën me lojtarët më të mirë ndërkombëtarë në një zbavitje të madhe shpenzimesh në verë.
Vitin e kaluar ai pranoi se udhëtimet e tij përfundimisht do ta çonin në Lindjen e Mesme.
“Do të shkoj në Arabinë Saudite në një kohë të lirë, por jam i bindur se do të punoj atje. Nuk e di kur, por jam shumë i sigurt për këtë. Askush nuk e di të ardhmen, por unë patjetër do ta bëj këtë”, kishte deklaruar portugezi.
Al-Shabab aktualisht është në vendin e 11-të në tabelën e ligës dhe më së fundi u menaxhua nga ish-lojtari i Liverpoolit, Igor Biscan, i cili u emërua vetëm në tetor, por zgjati vetëm 11 ndeshje pas vetëm tre fitoreve.
Ndryshe nga rivalët sauditë, ata nuk mburren me shumë yje të mëdhenj ndërkombëtarë.
Ylli i Belgjikës, Yannick Carrasco është ylli i tyre kryesor, që kushton vetëm 13 milionë funte nga Atletico Madrid verën e kaluar.
Ish-mbrojtësi i Wolves ,Romain Saiss dhe ish-mesfushori i Argjentinës Ever Banega janë gjithashtu në ekipin e Al-Shabab. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *