Navalny thirrje rusëve nga burgu: Mos votoni për kandidatët e Putinit në zgjedhjet lokale

0
Shpërndaje lajmin

Alexei Navalny u bëri thirrje sot rusëve të votojnë për çdo kandidat përveç kandidatëve të Kremlinit në zgjedhjet lokale të 10 shtatorit.
“Duhet të votojmë”, ka shkruar kundërshtari 47-vjeçar i Kremlinit dhe Vladimir Putinit nga qelia e burgut. “Zgjidhni një kandidat që nuk është anëtar i Rusisë së Bashkuar, ka shumë të mirë.”
Sipas opozitës, rusët do të zgjedhin kryebashkiakun e Moskës dhe disa guvernatorë lokalë më 10 shtator në një votim “të përshtatur” për pushtetin rus.
I burgosur tashmë, Alexei Navalny, i cili u dënua në fillim të gushtit me 19 vjet burg shtesë për “veprimtari ekstremiste”, u bën thirrje rusëve që “të ruajnë zakonin e të shkuarit në qendrat e votimit, sepse herët a vonë do të mbahen zgjedhje të lira në Rusi”.
Ai e konsideron të nevojshme mbështetjen e njerëzve që duan të kandidojnë dhe të mbajnë gjallë atë që ka mbetur nga proceset e mbikëqyrjes së votimit.
Megjithatë, ai pret një rritje të nivelit të mashtrimit dhe beson se “zgjedhja e kryetarit të Moskës do të jetë produkt i mashtrimit dhe nuk do të ketë asnjë kuptim”.
Në fund të fundit, rizgjedhja e kryebashkiakut në largim Sergey Sobyanin nuk konsiderohet asgjë më shumë se një formalitet.
Në muajin e 18-të të agresionit rus kundër Ukrainës, Rusia është nën një sulm shtetëror kundër opozitës dhe kundër mijëra qytetarëve rusë që guxojnë të kritikojnë pushtimin rus.
Të premten, një gjykatë ruse dënoi bashkëkryetarin e organizatës së pavarur të monitorimit të zgjedhjeve Golos me dy muaj paraburgim.
Alexei Navalny tashmë është dënuar tre herë. Ai ishte burgosur pasi ishte kthyer nga Gjermania, ku ishte shtruar në spital për helmim, pas një atentati. Të gjitha provat tregojnë se shërbimet sekrete ruse dhe Kremlini ishin të përfshira.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *