Ndërron jetë gazetari amerikan gjatë ndeshjes Holandë-Argjentinë në Katar

Shpërndaje lajmin

Grant Wahl, një nga gazetarët më të njohur të futbollit amerikan për më shumë se 20 vjet dhe një shkrimtar i vjetër humbi jetën të premten mbrëma teksa po raportonte për Kupën e Botës në Katar.
48-vjeçari ishte në ishte në ndeshjen çerekfinale mes Argjentinës dhe Holandës në Lusail, në veri të Dohas, kur pësoi atë që mjekët në vendngjarje e quajtën arrest kardiak.
Vdekja e tij u konfirmua nga Federata Amerikane e Futbollit në një deklaratë në rrjetet sociale.
“E gjithë familja e Futbollit të SHBA-së është zemërthyer kur mësoi se ne kemi humbur Grant Wahl,” tha federata.
“Këtu në Shtetet e Bashkuara, pasioni i Grant për futbollin dhe përkushtimi për të ngritur profilin e tij në peizazhin tonë sportiv luajti një rol të madh në nxitjen e interesit dhe respektit për lojën tonë të bukur”, u tha më tej në njoftim.
Wahl mbuloi Kupën e Botës 1994, e cila u mbajt në SHBA, menjëherë pas diplomimit në Princeton.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *