Ndizen sërish tensionet/ Avionët luftarakë grekë rrethojnë anijen turke në Egje

Share

Ndizen sërish tensionet mes Turqisë dhe Greqisë. Pasi Ankaraja nxori anijen “Cesme” në lundrim për mision kërkimor në Egje, pala turke akuzon Greqinë se e ka “ngacmuar” me avionë F-16-të.

Agjencia shtetërore turke e lajmeve “Anadolu” duke cituar burime në Ministrinë Turke të Mbrojtjes shkruan se katër avionë grekë F-16 “ngacmuan” anijen “Cesme”.

“Katër F-16 që i përkasin Forcës Ajrore Greke i janë afruar anijes “Cesme”, e cila po kryen kërkime në ujërat ndërkombëtare në Egje” thuhet në reagim


Share

Komente