Ndodh vetëvrasja e parë e asistuar në burgun zviceran

Shpërndaje lajmin

Raportohet se për herë të parë në Zvicër, një i burgosur i ka dhënë fund jetës me ndihmën e një organizate vetëvrasëse të asistuar, Exit, sipas edicionit të së enjtes të së përjavshmes Wochenzeitung, përcjell albinfo.ch.
Vetëvrasja e asistuar thuhet se ndodhi në burgun verior të Bostadel pranë Cyrihut, por identiteti i burrit ose arsyeja pse ai zgjodhi të vdiste nuk u zbulua për shkak të ligjeve të Zvicrës për mbrojtjen e të dhënave dhe privatësinë.
Megjithatë, autoritetet gjyqësore të Cyrihut kanë thënë se e drejta e çdo personi të aftë për të dalluar për të zgjedhur mënyrën dhe momentin e vdekjes së tij vlen edhe për të burgosurit.
Vetëvrasja e asistuar është e ligjshme në Zvicër, për sa kohë që respektohen të gjitha rregullat. Ky artikull shpjegon se çfarë janë ato:
https://www.thelocal.ch/20220808/what-are-switzerlands-new-assisted-suicide-rules
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *