December 1, 2021

Në Greqi, një klub futbolli me refugjatë luan për respekt

Shpërndaje lajmin

Një klub i përbërë vetëm nga emigrantë dhe refugjatë e sheh suksesin e tij në fushë si një mënyrë që shumë emigrantë në vend të fitojnë njohje.

Foto: Lawrence Andrea

Nën dritat e një fushe futbolli 16 km në juglindje të Athinës qendrore, dëgjohet një përzierje thirrjesh në greqisht, frëngjisht dhe anglisht.

Është gjysmëfinalja e Kupës së Verës për anexartito.com, një nga ligat më të vjetra aktive të futbollit amator të Greqisë. Dhe, për herë të parë, një ekip me emrin “Forumi Grek i Refugjatëve” do të kalojë në finale.

“Ju lumtë, djema! Ju lumtë!”, bërtet Christos Lazaridis, menaxheri i klubit, nga krahu ndërsa lojtarët e tij pasojnë topin në vapën e mesit të korrikut. Një pjesë e parë e mbushur me kartona të verdhë dhe pengesa u mbyll me barazim. Por një vërshim golash nga Forumi Grek në fillim të pjesës së dytë e çoi ekipin drejt një fitore me rezultatin 5-1.

“Kur u përqendruam te futbolli dhe filluam të luanim, ndryshimi ishte i dukshëm”, i tha Lazaridis ekipit të tij pas lojës. “Ne do të brohorasim. Qyteti do të na dëgjojë sot.”

Forumi Grek i Refugjatëve është unik për anexartito.com. Ai është ekipi i vetëm i përbërë nga emigrantë dhe refugjatë në ligë. Shumica e lojtarëve vijnë nga Nigeria, Kameruni, Kongo, Bregu i Fildishtë dhe vende të tjera afrikane. Lojtarë të tjerë nga Afganistani dhe Iraku stërviten me ekipin.

Në vitin e tyre të tretë në ligë, Forumi Grek ka fituar 12 ndeshje dhe s’ka humbur asnjë në sezon. Por për shumë lojtarë, skuadra do të thotë më shumë se futboll dhe një rekord fitimtar. Klubi, thonë zyrtarët e ekipit, përfaqëson të gjithë refugjatët dhe shërben si një mënyrë që emigrantët që të fitojnë njohje dhe respekt. “Nëse shikoni këtë ekip, nuk ka të bëjë vetëm me ekipin”, tha Jerry Bolum, kapiteni i klubit. “Kjo është mënyra e vetme që ne mund të shprehim veten.”

Bolum, 30 vjeç, emigroi nga Nigeria në Greqi në vitin 2008 për atë që ai e quajti një jetë më të mirë dhe një mundësi për të vazhduar të luajë futboll. Ai ka qenë me ekipin që nga fillimi dhe thotë se klubi është zhvilluar në një mënyrë për t’i dhënë zë një grupi njerëzish të cilëve u mungon kryesisht përfaqësimi në Greqi.

“Ne nuk e shohim veten si emigrantë”, tha Bolum. “Ne nuk e shohim veten si të vegjël. Ne e shohim veten si njerëz që mund t’ia dalim mbanë.”

“Në momentin që filloni ta shihni veten si emigrant, e shikoni veten si të vegjël”, shtoi ai. “Nuk do të keni zërin për të folur. Por kur e shihni veten të barabartë, keni të drejtë të flisni dhe keni besim të flisni.”

“Kur fitojmë ndeshje, fitojmë respekt”

Foto: Lawrence Andrea

Klubi mban emrin e një organizate të krijuar nga refugjatët në Athinë në vitin 2010. Grupi synon të ndihmojë emigrantët dhe njerëzit pa shtetësi të mbajnë veten dhe përfshin një rrjet programesh shëndeti mendor, përfshirjeje politike dhe advokimi.

Gjatë pandemisë, për shembull, një grup emigrantësh bënë maska ​​për ata që kishin nevojë për to si pjesë e një përpjekjeje “talenti dhe qëndrueshmërie”.

Klubi i futbollit filloi si një nismë përfshirjeje sociale përmes sportit në vitin 2018. Kur Lazaridis, i cili është drejtor i komunikimit për organizatën, vizitoi programin në shtator të atij viti, ai pa “shtatë fëmijë dhe asnjë trajner që thjesht shkelmonin një top”.

“Besojeni ose jo, pashë potencial”, tha ai.

Grupi u rrit në 70 persona, me disa që vinin nga kampet e refugjatëve disa orë larg për të marrë pjesë në stërvitje. Ekipi kryesor me rreth 20 burra luajti ndeshjen e tij të parë në anexartito.com në shkurt 2019.

“Djemtë ishin shumë të emocionuar”, tha Lazaridis për ndeshjen e tyre të parë, e cila përfundoi në barazim 1-1. “Ata nuk e imagjinojnë dot se çdo javë do të kemi një ndeshje.”

Greqia konsiderohet një portë drejt Evropës për emigrantët që vijnë nga Lindja e Mesme dhe pjesë të Afrikës. Që nga viti 2015, qindra mijëra njerëz kanë kaluar nëpër Greqi për të kërkuar azil diku tjetër. Të dhënat nga Ministria e Migracionit dhe Azilit tregojnë se rreth 89,000 njerëz morën mbrojtje ndërkombëtare në Greqi midis janarit 2016 dhe majit 2021.

Ndërsa shumë grekë fillimisht i mirëpritën refugjatët kur ata filluan të mbërrinin në numra të mëdhenj më shumë se gjashtë vjet më parë, ato ndjenja kanë ndryshuar, sipas grupeve të advokimit dhe ndihmës. Emigrantët janë bërë viktima të ksenofobisë dhe diskriminimit.

Forumi Grek i Klubit të Futbollit të Refugjatëve nuk e ka shmangur këtë përvojë paragjykimi.

Lazaridis tha se ai fillimisht u përball me reagime nga njerëzit në qarkun qendror të Athinës ku stërvitet ekipi. Njerëzit në zonë kishin “probleme tradicionale” me emigrantët dhe refugjatët, tha ai, dhe telefononin vazhdimisht për ankesa. “Pse keni kaq shumë të huaj?” na pyesnin.

Pasi trokiti në çdo derë të lagjes dhe, në një rast, solli dy gra të moshuara në fushë që “të shikonin stërvitjen dhe të shikonin se s’ka asgjë të keqe”, Lazaridis tha se ishte në gjendje të bindte vendasit se ekipi nuk ishte një prani negative.

Ai u shpreh se ekipi ishte një përfitim pozitiv.

“Janë thjesht të rinj që kanë këtë dëshirë për jetën”, u tha ai, “dhe ata duan të luajnë futboll. Shikojini. Shikoni sa të lumtur janë.”

Tani ekipi dëshiron të bindë pjesën tjetër të Athinës. Dhe ata kanë pikëpamjet e tyre në kampionatin e ligës, i caktuar të mbahet në fund të tetorit.

“Kur fitojmë ndeshje, ne fitojmë respekt”, tha Lazaridis. “Sepse ata nuk shohin të huaj. Ata nuk shohin refugjatë, azilkërkues, emigrantë. Ata shohin aftësitë, cilësi, talentin dhe personalitetin ashtu siç është.”

“Kur jam me këta djem, jam i lumtur”

Foto: Lawrence Andrea

Një pikë kthese për klubin erdhi në vitin 2019, kur zyrtarët e klubit vunë re anëtarët afrikanë dhe afganë që shkëmbenin kërcënime në grupin e ekipit në WhatsApp. Lazaridis pati një bisedë të ashpër me ekipin, tha ai, dhe theksoi rëndësinë e respektit dhe mbështetjes.

“Nëse ata janë të disiplinuar, nëse janë të organizuar, nëse kanë respekt për njëri-tjetrin,” tha Lazaridis, “ata janë në gjendje të fitojnë qasje në tregun e punës, mund të punojnë kudo sepse kanë aftësi. Ata janë në gjendje të bashkëveprojnë me çdo grup shoqëror.”

“Unë duhet t’i bëj më të fortë”, shtoi ai. “Qëndroni në këmbë dhe mbrojeni veten. Ekipi të mëson respekt. Është e vetmja mënyrë për të luftuar diskriminimin.”

Dhe kështu skuadra gjithashtu luan për njëri-tjetrin.

Para ndeshjes gjysmëfinale, lojtarët u ulën në tavolinat e piknikut jashtë fushës. Në një tryezë, një grup prej gjashtë lojtarësh debatuan nëse sulmuesi i Tottenham Hotspur, Harry Kane kishte aftësi më të mira në top sesa Luis Suárez i Atlético Madrid. Pranë tyre, një grup lojtarësh të tjerë folën për stilin. Ata qeshën ndërsa një lojtar pyeti një tjetër se pse mbante syze dielli në orën 21:00.

“Ekipi më ka dhënë pozitivitet”, tha Nkwocha Chinonso Nelson, me origjinë nigerian, i cili ka jetuar në Greqi për 12 vjet. “Më ka dhënë shumë gjëra – dhe përgjegjësi në të njëjtën kohë.”

“Kur jam me këta djem, jam i lumtur”, shtoi ai. “Ne bëjmë shaka, qeshim me njëri-tjetrin, tallemi me njëri-tjetrin. Por ne nuk grindemi me njëri-tjetrin. Kështu që ekipi do të thotë shumë për mua.”

Nelson tha se jeta si emigrant në Greqi është e vështirë. 30-vjeçari erdhi në Athinë pasi kaloi kohë në Dubai, Arabinë Saudite, Maldive dhe një numër vendesh të tjera, ndërsa u përpoq të depërtonte në botën e futbollit profesionist. Çdo herë, telashet me dokumentacionin e duhur ose paratë i pengonin planet e tij.

Ai përfundimisht filloi punë si dixhej në një klub. “Nuk kisha zgjidhje tjetër veçse të gjeja një punë”, tha ai dhe ka mbajtur veten dhe nënën dhe motrën e tij në Nigeri në atë mënyrë për tetë vjet.

“Ka njerëz që erdhën në Greqi dhe kanë shpresa dhe ëndrra më të mëdha”, tha Nelson. “Dhe kur vijnë këtu, ata shohin se si janë gjërat. Ëndrrat prishen. Ata fillojnë të shohin realitetin dhe ku e kupton, koha ka kaluar.”

Disa lojtarë të Forumit Grek janë larguar nga vendi gjatë viteve për shkak të telasheve të ngjashme. Një lojtar, i cili u largua nga Greqia vitin e kaluar për në Gjermani dhe Holandë, kishte oferta të shumta. Por telashet me statusin e tij të azilit e penguan atë t’i shfrytëzonte ato mundësi.

Ata lojtarë, megjithatë, kanë ende kontakte me ekipin, të cilin shumë prej lojtarëve e kanë përshkruar si një familje.

“Ne e bëmë për ta”, tha kapiteni Bolum, pas fitores në gjysmëfinale të Forumit Grek. “Kur ata po largoheshin, na thanë se po iknin, por se shpirtin e kishin ende këtu. Kështu që ata janë këtu me ne.”

Të tjerë e shohin klubin si të vetmen mënyrë për të ndjekur ëndrrat e tyre.

Evans Odudu Godspoëer, 20 vjeç, është mesfushor nga Nigeria i cili erdhi në Greqi në vitin 2019 për të luajtur futboll. Ashtu si disa të tjerë, problemet me dokumentet i prishën punë me një kontratë dhe pandemia e koronavirusit shtyu lëvizjet e tjera të mundshme.

“Për shumë prej nesh, kjo është në të vërtetë e ardhmja jonë. Kjo është ëndrra jonë”, tha Evans. “Askush nuk besoi tek ne që në fillim. Disa djem në këtë ekip kanë kaluar vite në Greqi duke u përpjekur të bëjnë diçka për veten e tyre. Por nuk kishte mundësi.”

“Ky ekip ishte si një minierë ari”, shtoi ai. “Kjo na jep shumë prej nesh mundësinë për të provuar veten, për të provuar talentin tonë, për të treguar se si jemi. Ishte si një shpëtim.”

Një zë për ata që nuk kanë zë

Foto: Lawrence Andrea

Lazaridis ka plane të mëdha për ekipin. Ai dëshiron ta zgjerojë klubin në një akademi, jo për refugjatët, por për të gjithë. “Fjala kyçe është përfshirja”, tha ai. Dhe, në të ardhmen, ai shpreson që ekipi të mund t’i bashkohet një lige gjysmë-profesioniste.

Financimi është një pengesë e madhe për Forumin Grek të Refugjatëve. Lazaridis paguan për ujin dhe transportin e ekipit nga xhepi i tij. Klubi mbështetet në donacione për të paguar tarifat e ligës, gjyqtarët dhe shpenzimet e tjera. Ata kanë krijuar një mbledhje fondesh online për të mbuluar kostot “Në këtë moment, ngjan si utopi”, tha Lazaridis për planet e tij. “Por nëse nuk ndjek utopinë, çfarë duhet të bësh?”

Në atë ditë të nxehtë në mes të korrikut, lojtarët, fotografët e ekipit dhe mbështetësit u rreshtuan në mesfushë për një fotografi në grup pas fitores së tyre në gjysmëfinale.

Ndërsa ekipi shkonte drejt makinave të tyre, disa nga lojtarët bisedonin për planet për mbrëmjen. Trajneri, një ish-futbollist profesionist vetë, i paralajmëroi ata të mos qëndrojnë jashtë shumë vonë, pasi kishin stërvitje herët në mëngjes.

Nën dritat në qendër të fushës, Bolum tregoi edhe një herë mbi rëndësinë e ekipit. “Unë thjesht dua që të gjithë ta dinë që ne ekzistojmë. Ne po flasim për ata që nuk kanë zë. Ne po luajmë për këtë”, tha ai, duke përkëdhelur emrin “Forumi Grek i Refugjatëve” të stampuar në fanellën e tij të kuqe.

“Ne luajmë për të gjithë. Ne madje luajmë për Greqinë.”


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *