Në pjesën e dytë të vitit ulet numri i turistëve në Zvicër

0
Shpërndaje lajmin

Ndryshe nga pjesa e parë e vitit, tash ka rënë numri i turistëve në Zvicër.
Pushimet në Zvicër ishin të kërkuara në gjysmën e parë të vitit. Numri i qëndrimeve në hotele gjatë natës u rrit me 3.5% në 19.5 milionë krahasuar me vitin 2019 para Koronës, siç tha në një konferencë për media Martin Nydegger, Drejtor i Turizmit në Zvicër (ST), përcjell albinfo.ch.

Rritja është kryesisht për shkak të sezonit të fortë të dimrit me turistë zviceranë. Numri i mysafirëve nga jashtë është ende tetë për qind prapa. Nga vendet e largëta si Kina dhe India (-31 për qind) dhe gjithashtu nga Evropa si Gjermania (-5 për qind), vendi më i rëndësishëm me 1.8 milionë fjetje, ka ende shumë të humbur në krahasim me vitin 2019, shkruan 20minuten.

Sipas ekspertit turistik, mysafirët zviceranë dhe ata nga vendet fqinje reaguan ndaj fazës së motit të keq në korrik dhe gjithnjë e më shumë udhëtuan jashtë vendit dhe në det në vend që të qëndronin në Zvicër.
Koha e rekordit të mysafirëve zviceranë në pandemi ka mbaruar padyshim,” thotë Nydegger.
Konkurrenca në jug dhe në det është kthyer dhe rikuperimi nga jashtë kërkon ende shumë kohë. Sipas Nydegger, franga e fortë nuk po i ndihmon zviceranët edhe turizmi, përcjell albinfo.ch.
Monika König, Shefe e Marketingut dhe Komunikimit në Aletsch Arena në Valais, thotë në emër të shumë vendpushimeve malore për pushime: “Edhe nëse numri i të ftuarve nga tregjet e largëta po rritet vazhdimisht, ne nuk jemi ende në gjendje të kompensojmë me këtë segment të mysafirëve”.
Turizmi i Zvicrës tani dëshiron të nisë një fushatë për festat e vjeshtës për të tërhequr flukse vizitorësh në Zvicër. Vjeshta po bëhet më e gjatë dhe më e ngrohtë, siç thotë Nydegger, shkruan 20minuten.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *