Nemo kthehet në Zvicër, mirëpritet nga fansat

0
Shpërndaje lajmin

Nemo i jep Zvicrës fitoren e parë të Eurovisionit në 36 vjet. Tifozët nuk e kanë humbur rastin të përshëndesin Nemon në aeroport. Talenti i të kënduarit nga Biel ishte i lumtur por i rraskapitur.
Ishte një festival zviceran natën nga e shtuna në të diel në Malmö. Nemo (24) këndoi rrugën e tij drejt majës së Eurovision Song Contest dhe i dha Zvicrës fitoren në kompeticionin më të madh muzikor në botë. Me “The Code” Nemo mundi të fitonte 591 pikë, të përbërë nga 365 juri dhe 226 pikë të audiencës, dhe kështu të merrte trofeun ESC.
Është fitorja e parë e ESC-së zvicerane që nga viti 1988, kur Céline Dion (56) fitoi për vendin. Zvicra është krenare për flamurin e saj ESC nga Biel dhe mirëpriti talentin e këngës në aeroportin e Cyrihut të dielën natën. Disa qindra njerëz erdhën për të pritur dhe uruar Nemon.
“Ne jemi jashtëzakonisht të lumtur që Nemo fitoi”, thanë dy tifozë. “Kur fitorja ishte e sigurt, unë qava”, tregon një e re për 20 Minuten.
Ndërsa fansat e prisnin me emocione Nemon, ata kënduan këngën e fitores së Nemos “The Code” dhe shpejt e kthyen aeroportin e Cyrihut në një festë të vogël ESC. Më në fund dera u hap dhe talenti 24-vjeçar i këngës hyri në hollin e aeroportit duke ndriçuar. “Nemo! Nemo!” tingëllojnë britmat. “Çfarë po ndodh këtu,” tha Nemo i lumtur, disi i pushtuar nga nxitimi i madh i mediave dhe fansave.
Megjithatë, Nemo me durim gjeti kohë për të bërë foto me fansat zviceranë dhe për të shkëmbyer disa fjalë. Kur “Ne ekzistojmë” kumboi nga një qoshe, Nemo nxitoi drejt britmave.
Nemo është personi i parë jo-binar që fiton ESC. Dhe kjo e bën talentin veçanërisht krenar. Në paradën e flamurit në finalen e madhe të ESC të shtunën, Nemo mbajti flamurin jo-binar në gjoks dhe flamurin zviceran në shpinë. Gëzimi dhe mbështetja e komunitetit për fitoren e Nemos u dallua qartë në aeroportin e Cyrihut.
Nemo jo vetëm që i dha Zvicrës titullin ESC, por edhe pritjen e garës muzikore në vendin tonë majin e ardhshëm. Kjo do të jetë një sfidë për SRG-në, siç u tha në konferencën pasuese për shtyp në Leutschenbach.
“Takimi i parë i jashtëzakonshëm fillestar për planifikimin e ESC ishte të dielën në mëngjes,” thotë kompania televizive. Kështu ka filluar planifikimi. Vendi i preferuar i Nemos për konkursin muzikor do të ishte Biel – vendlindja e Nemos. Përfaqësuesi i Biel, i cili ishte gjithashtu në vend në pritje, natyrisht është veçanërisht i kënaqur për këtë.
Biel është destinacioni tjetër i Nemos – pas gjithë zhurmës mediatike në aeroport dhe konferencës zyrtare për shtyp të delegacionit zviceran të ESC, Nemo shkoi në shtëpi.
“Kam nevojë për gjumë. Nesër do të shtrihem në kopshtin e prindërve të mi në Biel me një libër,” tha Nemo për shtypin. Nemo duhet të relaksohet pak – javët e fundit kanë qenë një kohë intensive dhe plot ngjarje për Nemon. “Nuk ndihet e vërtetë. Më duket sikur jam në ëndërr, sikur jam duke ecur në gjumë”, thotë Nemo./20minuten

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *