October 21, 2021

“Nëse ai djalosh nuk bëhet yll botëror, do të ha atletet e mia”, Robin van Persie tregon bastin për Mbappe

Shpërndaje lajmin

Kilian Mbape është ende një djalosh i ri duke qenë se pasaporta e tij nuk tregon më shumë se 22-vjeç, mirëpo duke qenë se prej disa vitesh është në futbollin e nivelit të lartë ku edhe ka treguar se është i denjë për atë, sulmuesi tashmë ka shumë eksperiencë dhe ngjan një “veteran”. Ndërkohë, kur ka qenë edhe më i ri, Mbape i kishte treguar të gjitha cilësitë e tij, ndaj ishin të shumtë ata që besonin se ai do të bëhej një yll botëror, siç edhe ndodhi.

Një nga ata që ka dalluar i pari cilësitë e Mbape, ka qenë Robin Van Persi. Në një miqësore mes Fenerbahçes dhe Monakos, ish-ekipit të Mbape, Van Persi ishte në stol për turqit. Holandezi ka zbuluar së fundmi se i kishte thënë shokëve të skuadrës se nëse francezi nuk do të bëhej një yll botëror, atëherë do të hante atletet e tij.

“Unë e pashë Mbape dhe iu thashë të gjithëve në stol, se nëse ai djalosh nuk bëhej një yll botëror, atëherë unë do të haja atletet e futbollit. Unë e dija që do të luaja 70 minuta dhe do të zëvendësohesha dhe pak para se të dilja, në lojë u fut një djalosh. Quhej Mbape dhe në Europë ende nuk kishin dëgjuar për të, neve na thanë se ishte një lojtar shumë interesant. Luajtëm në një fushë shumë të keqe, mediokre. Ai luajti për 20 minuta , por ishte shpërthyes. Shumë i aftë. Vendosa të shihja çdo lëvizje të tij, ishte me të vërtetë në një tjetër nivel”, u shpreh Van Persi.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *