Ngjashëm si Kosova: Politikanët zviceranë bëjnë thirrje për zëvendësimin e festave publike

Shpërndaje lajmin

Këtë fundjavë, 1 maj – festimi global i punëtorëve që fitojnë të drejta të vlefshme dhe ndonjëherë jetëshpëtuese – bie të dielën, që do të thotë se punëtorët e Zvicrës nuk do të marrin një ditë festë.
Në fakt, viti 2022 nuk është një vit i mrekullueshëm për festat publike. Dita e Vitit të Ri tashmë ishte e humbur për një fundjavë këtë vit, ndërsa dita e Krishtlindjeve do të bjerë gjithashtu të dielën, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.
11 kantone zvicerane kanë pushime më 1 maj, megjithëse asnjë nga këto nuk do të bartet në një ditë pune në 2022.
Cilat kantone zvicerane kanë festë publike më 1 maj?
Disa përfaqësues të sindikatave si dhe politikanë zviceranë kanë bërë thirrje për një ndryshim të rregullave.
Në total, 85 vende nga e gjithë bota ofrojnë një ditë kompensimi nëse një ditë pushimi bie në fundjavë, duke përfshirë Belgjikën, Luksemburgun, Anglinë, Irlandën, Spanjën, Australinë dhe Tajlandën, si dhe Kosova.
Sindikatat e Zvicrës kanë bërë thirrje që pushimet në fundjavë të barten, përcjell tutje albinfo.ch.
Luca Cirigliano nga Konfederata Zvicerane e Sindikatave i tha 20 Minutes një ndryshim i tillë duhet të jetë një prioritet.
“Ne kërkojmë që festat publike që bien të shtunën ose të dielën jopune duhet të aprovohen,” tha të martën nënkryetarja e Unionit Syna, Mandy Zeckra.
Zeckra tha se të gjithë punonjësit e Sindikatës marrin një ditë pushimi në vend të pushimeve kur një festë bie në fundjavë.
Sibel Arslan (Të Gjelbrit), një anëtare e Këshillit Kombëtar, tha se ekonomia nuk mund të funksionojë pa punëtorë. Ajo tha për gazetën zvicerane 20 Minutes se Dita e Punës duhet të jetë një festë mbarëkombëtare dhe se Zvicra “po i hidhte punonjësit verbërisht në një rrotë lloj brejtësi”.
Një tjetër politikane e Gjelbër, Katharina Prelicz-Huber, tha për 20 Minutes se e mbështeti masën.
Arslan i kërkoi zyrtarisht Këshillit Federal qeverisës të Zvicrës në mars të vitit 2021 që të barten festat publike që bien në fundjavë, por u refuzua.
Pastaj presidenti Guy Parmelin e kundërshtoi qasjen e saj, duke thënë se Këshilli Federal nuk ishte i hapur për ndryshimin e ligjit. Përpjekjet kanë parë gjithashtu rezistencë nga Partia Popullore Zvicerane e krahut të djathtë. Këshilltarja e SVP Barbara Steinemann tha se “ka njerëz që gjithmonë kërkojnë një arsye për të mos punuar”. Elisabeth Schneider-Schneiter nga Die Mitte tha për 20 Minutes “ne kemi probleme të tjera tani”, ndërsa kolegu i partisë Leo Müller ishte kundër idesë së zëvendësimit të pushimeve plotësisht.

Leave a Reply

Your email address will not be published.