Ngrihet aIarmi / Një rakete ‘Satan II’ mbi Britani, Rusia kercenon: Do ta fshijmë nga harta

Shpërndaje lajmin

Ngrihet aIarmi / Një rakete ‘Satan II’ mbi Britani, Rusia k,ercenon: Do ta fshijmë nga harta
Televizioni shtetëror rus ka kë,rcënuar se britania do të fshihet nga hartat me një raketë bërthamore Satan 2 të Putinit, për shkak të mbështetjes së saj për Ukrainën.
Raketa Sarmat, ose ndryshe Satan 2, mund të fluturojë për më shumë se 1800 kilometra, të mbajë 15 ngarkesa shpërthyese dhe ka potencialin të shkatërrojë një zonë me përmasat e britanisë së madhe, me një goditje të vetme. Në një paralajmërim drithërues, një moderator pro putinit në televizionin shtetëror, Vladimir Solovyov kër,cënoi se britania do të hidhej në erë me predhën e tmerrshme. “Një Sarmat, do të thotë minus një Britani të madhe”, tha ai.
Që më herët ndërkohë rusia kishte kë,rcënuar se do të qëllonte shënjestra ushtarake në britaninë e madhe për shkak ar,mëve të dërguara prej saj në ukrainë. Zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse, Maria Zakharova, tha se moska mund të merrte në shënjestër territorin e vendeve të NATO-s që kanë dërguar a,rmë në Kiev.
Britania, ka qenë një nga aleatët më të zëshëm të Ukrainës dhe ka dërguar atje a,rm,atime të shumta, përfshirë ar,më anti t,ank dhe rak,etat anti ajrore Starstreak. Të martën, një zyrtar i ministrisë britanike të mbrojtjes tha se Londra mbështet të drejtën e Ukrainës për të sulmuar në territor rus duke përdorur a,rmë të dërguara atje nga perëndimi, një linjë që kremlini tha se ishte provokim i drejtpërdrejtë që do të conte në një kundërpërgjigje proporcionale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *