Nigeria ndërpret energjinë elektrike për Nigerin

0
Shpërndaje lajmin

Nigeria ka ndërprerë energjinë elektrike për Nigerin si pjesë e sanksioneve kundër juntës që rrëzoi liderin e zgjedhur të vendit javën e kaluar, tha të mërkurën një burim në njësinë e energjisë elektrike të Nigerit Nigelec.
“Që nga dje, Nigeria ka shkëputur linjën e tensionit të lartë që çon energjinë elektrike në Niger”, tha burimi i kompanisë për AFP.
Nigeri varet nga Nigeria për 70% të energjisë elektrike të saj, duke e blerë atë nga rrjedha kryesore e Nigerisë, sipas furnizuesit monopol Nigelec.
Misioni ECOWAS në Niger për të negociuar me krerët e grushtit të shtetit
Ndërkohë, organizata rajonale e kombeve të Afrikës Perëndimore, ECOWAS dërgoi sot një delegacion në Niger për të negociuar me oficerët e forcave të armatosura që morën pushtetin në një grusht shteti javën e kaluar, ndërsa shefat e shtabit të vendeve në rajoni takohen në Nigerinë fqinje.
Komuniteti Ekonomik i Shteteve të Afrikës Perëndimore (ECOWAS) ka vendosur sanksione ndaj Nigerit dhe tha se mund të autorizojë përdorimin e forcës nëse krerët e grushtit të shtetit nuk rivendosin presidentin e zgjedhur Mohamed Bazoum brenda një jave duke filluar nga e diela e kaluar.
“Opsioni ushtarak është opsioni i fundit në tryezë, zgjidhja e fundit, por ne duhet të përgatitemi për eventualitetin,” tha Abdel-Fatou Moussa, Komisioneri i ECOWAS për Çështjet Politike, Paqen dhe Stabilitetin.
“Ekziston nevoja për të demonstruar se ne jo vetëm që lehim, por mund të kafshojmë,” u tha ai gazetarëve në Abuja.
Delegacioni në Niger udhëhiqet nga ish-udhëheqësi ushtarak nigerian Abdulsalami Abubakar, i cili mbërriti sot për të filluar bisedimet me juntën, tha Musa.
Junta në Niger udhëhiqet nga ish-kreu i gardës presidenciale të Bazum-it, gjenerali Abdurrahman Chiani, i cili e burgosi ​​Bazum-in në pallatin presidencial të mërkurën e kaluar dhe më vonë u shpall kreu i shtetit.
“Mbretëria e Bashkuar mirëpret shumë veprimet e ECOWAS dhe ato janë me të vërtetë veprime vendimtare me një përkushtim të fortë ndaj demokracisë,” tha sot në Abuja Sekretari i Jashtëm britanik James Cleverley.
Udhëheqësit e grushtit të shtetit njoftuan brenda natës se kishin rihapur kufijtë tokësorë dhe ajrorë të Nigerit me Algjerinë, Burkina Fason, Malin, Libinë dhe Çadin pasi i mbyllën javën e kaluar.
Kufijtë tokësorë që janë rihapur janë kryesisht në zona të thella të shkretëtirës. Pikat kryesore të hyrjes në Niger për tregti mbeten të mbyllura për shkak të sanksioneve të vendosura nga ECOWAS. /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *