Një qytet në St. Gallen shpërblehet për “guxim dhe inovacion”

Shpërndaje lajmin

Lichtensteig (të mos ngatërrohet me Lihtenshtajnin), një qytet i lashtë në kantonin e St. Gallenit, fitoi çmimin Wakker 2023, i dhënë çdo vit nga Swiss Heritage Society (SHS) për një qytet në Zvicër, i cili shkëlqen në zhvillimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së saj arkitekturore, përcjell albinfo.ch.
Lichtensteig fitoi çmimin për “guximin dhe inovacionin e tij”, njoftoi SHS të martën.
Ai e quajti Lichtensteig një “qytet të vogël me vetëbesim që ofron hapësirë të lirë për realizimin e vizioneve dhe ideve tuaja”.

St. Galler Gemeinde #Lichtensteig gewinnt #Wakkerpreis 2023 des Schweizer Heimatschutzes #srf https://t.co/YkGg6CUGsx
— Schweizer Heimatschutz (@heimatschutz_ch) January 10, 2023

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *