Njësia Speciale e Kosovës hyn brenda Manastirit të Banjskës

0
Shpërndaje lajmin

Njësia Speciale e Policisë së Kosovës, është futur brenda Manastirit të Banjskës, ku ndodhet grupi kriminal serb i armatosur.
Në anën tjetër, Policia e Kosovës i ka dërguar në stacionin e policisë në jug të Mitrovicës 49 pelegrin, për ti verifikuar dhe testuar për parafinë ndërsa u bë e ditur se brenda manastirit është gjetur sasi e madhe e armatimit.
Ndërkaq, përmes një postimi në rrjetin social “Tëitter”, në lidhje me ngjarjen ka reaguar faqja zyrtare e Manastirit të Deçanit, cila ka thënë se sot kisha ortodokse Serbe në Kosovë dënoi fuqishëm dhe në mënyrë eksplicite sulmin e armatosur nga sulmues të paidentifikuar të armatosur rëndë ndaj policisë së Kosovës përcjell albinfo.ch.
“Kisha denoncoi gjithashtu ndërhyrjen me forcë të personave të armatosur në manastirin e Banjskës, duke rrezikuar jetën e klerit dhe 40 pelegrinëve të pranishëm në Liturgjinë e së Dielës. Paqja dhe rendi duhet të ruhen në Kosovë dhe të gjithë qytetarët të mbrohen në mënyrë adekuate“, thuhet në reagim.

Earlier today the #Serbian #Orthodox #Church in #Kosovo strongly and explicitely condemned today’s armed assault by unidentified heavily armed assailants on #Kosovo police. The Church also denounced the forceful intrusion by armed individuals into the Banjska monastery,… pic.twitter.com/ItgkiBE0S3
— Dečani Monastery (@DecaniMonastery) September 24, 2023

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *