January 19, 2022

OBSH ngre shqetësimin që finalja e Euro 2020 mund të përhapë më tej COVID-19

Shpërndaje lajmin

Mungesa e masave kundër përhapjes së COVID-19 në ndeshjen dhe aktivitetet kushtuar finales së Euro 2020 është  konsideruar “shkatërrimtare” nga një prej drejtueseve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Maria Van Kerkhove, epidemiologe e sëmundjeve infektive dhe Drejtuese Teknike e OBSH-së për pandeminë e COVID-19, shkroi me zemërim në Twitter të dielën për skenat me grumbullime të shumta tifozësh para dhe gjatë ndeshjes të së dielës Angli-Itali.

Rreth 60,000 tifozë anglezë dhe italianë ishin prezent në stadiumin Wembley të Londrës për të parë ndeshjen. Shumica prej tyre nuk kishin maska dhe nuk patën mundësi për të respektuar distancën fizike.

Van Kerkhove ka shprehur shqetësimin se ky event do të rrisë përhapjen e COVID-19, duke përfshirë variantin më ngjitës të virusit, Delta.

“A duhet të kënaqem duke parë se si po ndodh përhapja [e COVID-19] para syve të mi?” – shkroi në Twitter, Kerkhove duke i përshkruar skenat si “shkatërruese”.

“Pandemia COVID-19 nuk e ka marrë pushim sot. Varianti COVID-19 Delta mund të përfitojë nga njerëzit e pavaksinuar, në mjedise të mbushura me njerëz, të pa-maskuar, duke bërtitur dhe kënduar,” – vijoi Van Kerkhove.

Britania e Madhe po përjeton një valë infeksionesh me COVID-19 për shkak të variantit të ri Delta, i pikasur fillimisht në Indi.

Gjatë kampionatit evropian qeveria gjermane kërkoi nga UEFA që të rishikonte vendimin për t’i zhvilluar ndeshjet me kapacitet të madh spektatorësh.

Pavarësisht shqetësimeve, kryeministri britanik Boris Johnson konfirmoi vendimin për të lejuar spektatorët me treçerekun e kapaciteteve, ndërsa më 19 korrik ai ka paralajmëruar heqjen e masave kufizuese./euronews


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *