January 19, 2022

OBSH: Rastet me Covid-19 po bien kudo përveç Evropës

Shpërndaje lajmin

Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi të mërkurën se vdekjet nga koronavirusi u rritën me 10% në Evropë gjatë javës së kaluar, duke e bërë atë rajonin e vetëm botëror ku rastet dhe vdekjet me COVID-19 janë në rritje të vazhdueshme.

Dhe sipas mediave të huaja, kjo ishte java e gjashtë radhazi që rastet janë rritur në të gjithë kontinentin.

Në raportin e saj javor mbi pandeminë, agjencia shëndetësore e OKB-së tha se kishte rreth 3.1 milionë raste të reja globalisht, rreth 1% rritje nga një javë më parë.

Gati dy të tretat e infeksioneve të koronavirusit – 1.9 milion – ishin në Evropë, ku rastet u rritën me 7%.

Vendet me numrin më të lartë të rasteve të reja në mbarë botën ishin Shtetet e Bashkuara, Rusia, Britania, Turqia dhe Gjermania.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *