OBSH sërish presion ndaj Kinës për të treguar origjinën e Covid-19

0
Shpërndaje lajmin

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus i bëri presion Kinës të enjten për të ndarë informacionin e saj në lidhje me origjinën e COVID-19.
“Pa akses të plotë në informacionin që ka Kina, nuk mund të thuash këtë apo atë”, tha Ghebreyesus në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me origjinën e virusit, shkruan Reuters.
“Të gjitha hipotezat janë në tryezë. Ky është pozicioni i OBSH-së dhe kjo është arsyeja pse ne i kemi kërkuar Kinës që të jetë bashkëpunuese për këtë”, shtoi ai.
Virusi u identifikua për herë të parë në qytetin kinez Wuhan në dhjetor 2019, përpara se të përhapej në mbarë botën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *