Panik te Lacio, avioni i blerë nga presidenti Lotito shfaq probleme

Share

Një “odise” e pafund për lojtarët e Lacios gjatë transfertës në Krotone. Avioni i blerë nga presidenti Lotito është kthyer në qendër të kritikave në fluturimin e tij të parë zyrtar. Gjatë vajtjes, për shkak të motit të keq, udhëtimi kishte trazira dhe turbulenca të mëdha, ndërsa gjatë kthimit nuk ishte në gjendje të ngrihej, duke e detyruar ekipin të udhëtonte me autobus dhe fluturim çarter. Ai krijoi shumë probleme brenda ekuilibrit dhe mekanizmave të ekipit, por avioni zyrtar i Lacios gjithashtu krijoi një siklet pak të tepërt.

Një “kryq” i vërtetë për presidentin Lotito. Pas polemikave rreth zgjedhjes së klubit për të pasur një avion social, tani klubi i kryeqytetit dhe numri një i tij gjithashtu duhet t’i përgjigjen sikletit që kanë dështuar në fluturimin e parë jashtë, por mbi të gjitha nga udhëtimi fitues në Krotone. Me shumë kthim në fluturimin çarter nga ekipi që ka përjetuar momente frike, të shkaktuara nga kushte të pafavorshme të motit, në itinerarin Romë-Krotone. Problemet në fakt ishin shfaqur: moti i keq që po tërbohej në Gadishull kishte provuar rëndë stabilitetin e aeroplanit aq shumë sa që edhe në rrjetet sociale disa komente ishin shfaqur në udhëtim që nuk kishin qenë të qetë.

Midis atyre që kishin treguar “fatkeqësinë”, edhe Çiro Imobile i cili më pas do të ishte dhe protagonist në fushë kundër Krotones me një gol dhe një asist. “Unë djersita më shumë dje sesa sot”, kishte shkruar bomberi i bardhekaltërve. Sidoqoftë, asgjë në krahasim me atë që ekipi i Lacios do të kishte pritur në kthimin e tyre. Pas fitores ndaj Krotones dhe entuziazmit që iu kthyen fitores në ndeshjen më të mirë të sezonit të Lacios në kampionat, lojtarët duhej të përballeshin me një frikë jo të vogël për t’u kthyer në Romë.

Gjithmonë për shkak të motit të keq që tërbohej në zonë, aeroporti kalabrez i “Sant’Anna” u mbyll duke mos lejuar që aeroplani zyrtar i bardhekaltërve të ishte në gjendje të merrte fluturimin përsëri në kryeqytet. Prandaj, ekipi dhe stafi u desh të tërhiqeshin në një zgjidhje emergjente që vendoste në nervat e të gjithëve për t’u përballur me një fluturim që sigurisht nuk ishte më i qetë. Skuadra e Lacios u largua nga stadiumi “Ezio Scida” me autobus për në “Lamezia Terme” aty pranë, nga aeroporti i së cilës, ai u nis më pas për në Romë me një fluturim çarter.


Share

Komente