April 14, 2021

Paralajmërimi në Zvicër: Të pavaksinuarit mund të përhapin një valë të re

Shpërndaje lajmin

Ata që nuk pranojnë të vaksinohen mund të jenë përgjegjës për valët e mëtejshme të infeksioneve dhe presionin mbi shërbimet shëndetësore.

Ky është një paralajmërim nga Zyra Federale e Shëndetësisë dhe disa epidemiologë.

Zyra e shëndetit u dërgoi një letër qeverive kantonale duke paralajmëruar të pavaksinuarit mund të shkaktojë shpërthime të reja ndërsa hiqen kufizimet, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Kjo pikëpamje mbështetet nga ekspertë të tjerë – Manuel Battegay, një specialist i sëmundjeve infektive në Basel i tha gazetës NZZ se do të ketë shpërthime të reja midis të pavaksinuarve kur të mbarojë programi aktual.

Një sondazh nga Swiss Broadcasting Corporation thotë se skepticizmi i vaksinave është i lartë, me një në pesë që thotë se ata do të refuzojnë dozën – veçanërisht në grupmoshën 35 deri 64 vjeç.

Por ata që nuk pranojnë mund ta gjejnë jetën më të komplikuar në të ardhmen. Një ish-drejtor i Zyrës Federale të Shëndetit, Andreas Faller, sugjeron që ata që janë vaksinuar të marrin një ‘pasaportë’ vaksine e cila do t’i lejojë ata të marrin një aeroplan, të shkojnë në një koncert ose një ngjarje sportive. Ata që nuk kanë do të duhet të tregojnë një test negativ paraprakisht, çdo herë.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *