October 24, 2021

Paralajmërimi për stuhi, Zvicra vepron shpejt

Shpërndaje lajmin

Pavarësisht motit me diell në pjesën më të madhe të vendit këtë javë, lumenjtë, liqenet dhe digat e Zvicrës mbeten plot pas reshjeve të mëdha të javës së kaluar.

Me më shumë shi të parashikuar për këtë fundjavë, Zvicra ka vendosur të zbrazë sa më shumë ujë nga liqenet e vendit dhe në lumenjtë e tij për të siguruar hapësirë të lirë shtesë, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Agjencia meteorologjike Meteonews ka parashikuar mbi 100 litra shi për fundjavën.

Ndërsa kjo është më pak shi se sa shumë nga Zvicra mori fundjavën e kaluar, është problematike, pasi toka është tashmë e mbushur dhe nuk mund të thithë shumë më shumë ujë.

Kjo vendos presion shtesë në liqenet dhe sistemet lumore të vendit për të shpërndarë ujin e tepërt.

“Ne kemi nevojë për të zbrazur liqenet sa më shpejt të jetë e mundur”, u shpreh David Volken, hidrolog në Zyrën Federale për Mjedisin, për 20 Minuta.

“Do të kalojnë javë para se të normalizohet situata në lumenjtë e mëdhenj të Pllajës Qendrore. Aare, Limmat, Reuss dhe High Rhine janë prekur”, tha ai.

Nivelet e ujit janë veçanërisht të dukshme në Rhein, i cili fillon në veri të vendit pranë Bazelit.

“Normalisht në këtë periudhë të vitit kemi një shkarkim prej 1,400 metra kub në sekondë. Tani është ende rreth dy herë më shumë”, tha ai.

Ndërsa uji nuk mund të kullohet nga Liqeni i Konstancës, Volken tha se sa më shumë ujë të jetë e mundur aktualisht po kullohet nga Liqeni Biel, i cili nga ana tjetër lejon që uji të kullohet nga Liqeni Neuchâtel.

“Ne nuk e dimë se sa i fortë do të jetë shiu, por po përpiqemi të krijojmë sa më shumë hapësirë ​​të mundshme së bashku me kantonet”, tha ai.

Përkundër reshjeve të shiut për disa ditë, nivelet e ujit janë rritur në disa pika këtë javë në Rhine. Të hënën, niveli në Rhine u rrit me tetë centimetra dhe më pas 19 centimetra.

Arsyeja për këtë, sipas Volken, është se disa termocentrale në rrjedhën e sipërme kanë hedhur ujë në sistemet e lumenjve Rhine dhe Aare, i cili pritet të vazhdojë ditët në vijim.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *