Pashkët, fundjava pritet të jetë e ngarkuar në Zvicër

0
Shpërndaje lajmin

Festat e Pashkëve, të paktën për sa i përket shkollave në shumicën e rajoneve, pushimet fillojnë sot.
Kjo do të thotë se shumë familje do të udhëtojnë gjatë fundjavës, ose përmes rrugës ose me aeroplan, dhe ka të ngjarë të hasin një numër ndërprerjesh gjatë rrugës.
Siç është rasti para çdo feste publike, udhëtimi brenda ose jashtë Zvicrës gjatë kësaj kohe mund të jetë një dhimbje koke e madhe. Çfarë mund të prisni në rrugë dhe në ajër këtë javë?
Meqenëse shkollat në shumicën e kantoneve janë jashtë për dy javë gjatë festave të Pashkëve, shumë familje po bëjnë pushime diku në Zvicër ose jashtë saj.
Fluturimet po ashtu në aeroportet e Zvicrës do të kenë vonesa e po ashtu edhe rritje të numrit të pasagjerëve. Luten të gjithë pasagjerët që duan të ikin nga vendi për pushime, që të vin disa orë më herët në regjistrimin e fluturimit, pasiqë radhët për pritje janë të gjata, përcjell tutje albinfo.ch.
Kjo do të thotë se trafiku do të jetë shumë më i rëndë se zakonisht, duke shkaktuar bllokime dhe pengesa gjatë rrugës.
Zyra Federale e Rrugëve (FEDRO) ka paralajmëruar për ndërprerje të shkaktuara nga trafiku i rënduar, veçanërisht në akset veri-jug të A2 (Gotthard) dhe A13 ( San Bernardino).
Përvoja tregon se trafiku gjatë festave të Pashkëve fillon të intensifikohet që nga fillimi i pasdites së të mërkurës para festave publike, sipas FEDRO.
“Të enjten dhe të premten, udhëtarët duhet të presin kohë pritjeje – veçanërisht në pjesën veriore të tunelit rrugor Gotthard. Për të udhëtuar në kushtet më të mira, rekomandohet të merrni rrugën herët në mëngjes. Të mërkurën ose të enjten”, thuhet sipas FEDRO.
Ndërprerje priten veçanërisht në rrugët e mëposhtme:
 
Autostrada
 
A1, Harkingen – Wangen a.A.
A1/A6, rajoni i Bernës
A1, Gjenevë (në doganën Bardonnex)
A9, zona e Lozanës
A2, Bazel
A2, Diegten–Härkingen
A2/A14, rajoni i Lucernit
A2, Erstfeld – Biasca (tuneli i rrugës Gothard)
A2, Chiasso (në pikën kufitare me Italinë)
A3, Walenstadt–Reichenburg
A6, Bern – Thun
A8, Brienz – Interlaken – Spiez
A8, Sarnen – Ndërkëmbimi Lopper
A9, Vallorbe (në pikën kufitare)
A9, Vevey-Martigny
A12, shkëmbimi Châtel-St-Denis – La Veyre / Vevey
A13, Sarganserland–Rothenbrunnen
A13, Andeer – Mesocco
A28, Landquart–Klosters
Rrugët kryesore
Spiez – Kandersteg
Gampel–Goppenstein
Raron – Brig
 
Gjithashtu, pritet trafik i rënduar në Bernese Oberland, Graubünden Valais, si dhe në pika të ndryshme të kalimit kufitar.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *