Për Krishtlindjet nuk do të ketë borë as në alpet zvicerane

Shpërndaje lajmin

Ditët ndërmjet Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri janë ndër më të rëndësishmet për vendpushimet malore zvicerane, por rritja e temperaturave nënkupton që bora natyrale nuk është e dhënë, veçanërisht në lartësi më të ulëta, përcjell albinfo.ch.
A do të thotë kjo që ju duhet të hiqni dorë nga ëndrra juaj për të zbritur një shpat me dëborë?
Jo domosdoshmërisht: shumë zona skijimi po i drejtohen borës artificiale për pushime.
“As furnizimi dhe as cilësia e shpateve nuk mund të garantohen vetëm me dëborë natyrore”, sipas Seilbahnen Schweiz, shoqata e industrisë së teleferikut zviceran.
“Dhe kjo kërkon borë artificiale, dendësia e së cilës është shumë herë më e lartë se ajo e borës natyrore”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *