“Përbindëshi rus”- Ukraina e frikësuar nga superbomba, i kthen njerëzit në molekula

0
Shpërndaje lajmin

Fuqia e bombës ajrore ruse fab-3000, që kompleksi ushtarak-industrial rus ka filluar të prodhojë, është i krahasueshëm me një armë bërthamore taktike.
Eksperti ushtarak Oleg Starikov deklaron se përdorimi i fab-300 do të shkaktojë panik të jashtëzakonshëm midis forcave ukrainase në front.
“Tani fillon më e keqja… rusët kanë filluar të prodhojnë fab-3000, e cili në vetvete shkatërron plotësisht të gjitha zonat e fortifikuara”, tha Starikov duke krahasuar fuqinë e bombës së fuqishme ajrore ruse me armët taktike bërthamore.
Një ish-kolonel i shërbimit të sigurisë të Ukrainës paralajmëron për mundësinë e pajisjes së fab-3000 me një modul universal planifikimi dhe korrigjimi që mund të instalohet në bomba të kalibrit më të vogël.
Sipas tij, fab-3000 i ri do të ndikojë në gjendjen morale dhe psikologjike të trupave ukrainase.
Nëse goditet njeriu, shpërbëhet në molekula dhe të gjithë ata që janë dy ose tre kilometra larg, U çahet daullja e veshit. Të mos harrojmë frikën dhe panikun. Është gjëja më e rrezikshme që ekziston – paralajmëroi starikov.
Eksperti, megjithatë, pranon se armë të tilla nuk lejohen nga konventat ushtarake. Më herët, ministria ruse e mbrojtjes njoftoi se ministri Sergei Shoigu kontrolloi zbatimin e urdhrit të mbrojtjes shtetërore në ndërmarrjet e kompleksit ushtarako-industrial . ndër të tjera, aty u informua se prodhimi masiv i fab-3000 ishte organizuar nga shkurti i vitit 2024.
Eksperti ushtarak rus Alexei Leonkov tha më parë se bomba ajrore prej tre tonësh ka një fuqi kaq shkatërruese sa mund të përdoret për të sulmuar zonat e fortifikuara posaçërisht dhe teknologjitë e reja do ta kthejnë atë praktikisht në një armë me precizion të lartë.
LEXONI GJITHASHTU:

Akademikët e mbledhur në Beograd kërkojnë shkrirjen e NATO-s
Putin thotë se Rusia s’do ta sulmojë NATO-n, por do t’i rrëzojë F16-shat në Ukrainë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *