Përmbyset autobusi në Britani, dhjetëra të plagosur

Shpërndaje lajmin

Dhjetëra pasagjerë janë plagosur dhe disa janë dërguar në spital pasi një autobus dykatësh me 70 persona u përmbys në Somerset në Anglinë jugperëndimore.
Mediat britanike raportojnë se aksidenti ndodhi të martën në mëngjes, teksa autobusi po çonte punëtorët në stacionin bërthamor të Hinkley Point C, ndërsa në të u përfshi edhe një motoçiklist.

A “major incident” has been declared after a double-decker bus overturned on the A39 Quantock Road in Somerset.
Passengers on the bus included workers from Hinkley Point C nuclear power station.
Emergency services are at the scene. pic.twitter.com/5PPf4Tw82K
— GB News (@GBNEWS) January 17, 2023

Një numër i konsiderueshëm ekuipazhesh policie, zjarrfikëse dhe ambulancash u dërguan  në vendngjarje në Bridgwater, ndërsa 54 pacientë u kontrolluan nga mjekët dhe 26 u trajtuan për lëndime në këmbë.
Autoritetet vendase kanë nisur hetimin për shkakun e aksidentit dhe po punojnë ngushtë me shërbimet e urgjencës.
/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *