April 16, 2021

Pesë mite jo të zakonshme për ushqimet zvicerane

Shpërndaje lajmin

Ndryshe nga Franca dhe Italia, Zvicra nuk është e njohur për gastronominë e saj. Por, nëse jetoni këtu, me siguri keni dëgjuar disa nga këto mite.

Ndërsa nuk ka asgjë me të vërtetë ‘mitike’ për ushqimin zviceran, gjithsesi disa mite duhet të shpërndahen.

 

Miti 1: Zviceranët nuk e quajnë ‘cheese’ djathin zviceran

Ashtu siç nuk ekziston një gjë e tillë si gjuha zvicerane, nuk ka gjithashtu një djathë të veçantë ‘zviceran’.

Në shumë vende, çdo djathë me vrima quhet ‘Zviceran’, por në Zvicër ai djathë është Emmentaler.

Nëse vizitoni Zvicrën dhe kërkoni djathë zviceran, gjithçka që do të merrni është një vështrim i zbrazët, pra djathi është sikurse i gjitha shteteve tjera nëse e kërkoni me këtë emër.

 

Miti 2: Ushqimi zviceran është i butë

Pastat dhe sanduiçat janë dy specialitete në kantonin Aargau. Këto dy ushqime janë aq  të “kripura”, sa mund të hahet për pak minuta nga shija e tyre.

Për ata që nuk e kanë provuar kurrë, sipas bastionit të njohurive që është Wikipedia, Cenovis “është i ngjashëm me anglisht Marmite, Brazilian Cenovit dhe Australian Vegemite”. Provojeni!

Sipas vetë kompanisë, historia e Cenovis është e lidhur ngushtë me atë të qelqit të qelibarit.

Vlen të theksohet se sanduiçët Cenovis janë mjaft të njohur në Zvicër.

 

Miti 3: Ushqimi i prodhuar nga Zvicra është më i mirë se ushqimi i huaj

Ndërsa shumë njerëz me kënaqësi do të udhëtojnë përtej kufirit në Francë, Itali dhe Gjermani për të blerë ushqime më të lira, të tjerët do të preferonin të paguanin çmime më të larta për etiketën “Made in Switzerland”.

Ata pretendojnë se ushqimet lokale janë me cilësi më të lartë dhe shije më të mirë se ato të importuara.

Nuk është mjaft e qartë nëse ky është një mit, por nuk ka asnjë provë shkencore që secila palë është e drejtë ose e gabuar.

Në fund të ditës, varet nga ju dhe boshllëku juaj i shijes.

 

Miti 4: “Miss Zonjusha zvicerane” (çokollada e nxehtë) nuk është aspak zvicerane

Turistët amerikanë që zbresin poshtë në një kafene zvicerane dhe kërkojnë një gotë Miss zvicerane ka të ngjarë të jenë në një goditje të vrazhdë kur të kuptojnë se pija e nxehtë amerikane me çokollatë nuk është aspak zvicerane.

Në fakt, Miss Zvicerane nuk është e njohur mirë jashtë SHBA-së dhe veçanërisht jo në Zvicër.

Miss Zvicerane u shpik në vitet 1950 nga një emigrant sicilian në Shtetet e Bashkuara. Fillimisht shërbehej vetëm në aeroplanë, por përfundimisht u bë aq popullor sa do ta gjesh në qilarë në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

 

Miti 5: Zviceranët nuk kanë shpikur ndonjë ushqim apo pije

Në rregull, kështu që Zonjusha Zvicerane nuk është një shpikje zvicerane, por në fakt, zviceranët kanë pasur një rol të rëndësishëm në inovacionin e kuzhinës.

Ndoshta ushqimi më i famshëm zviceran është muesli – i njohur ndryshe si birchermüsli – i cili u shpik nga mjeku zviceran Maximilian Bircher-Benner në 1900, për nuk është e mjaftushme të thuhet se Zvicra ka shpikur ushqime.

Drithërat e bëra nga tërshëra, drithëra, arra, fara dhe fruta të freskëta ose të thata u rritën në popullaritet dhe tani mund të gjenden në të gjithë botën.

Dhe të mos e harrojmë Rivella, pije sode zvicerane quintessential e bërë nga hirra e qumështi.

Thuhet se vetëm ata që kanë lindur dhe edukuar në Zvicër në të vërtetë shijojnë shijen e pazakontë të kësaj pijeje. Por, gjithashtu, edhe kjo mund të jetë një mit.

 

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *