Pesë tradita të çuditshme zvicerane të Pashkëve

0
Shpërndaje lajmin

 
Që nga shekulli i 17-të, kjo është një nga ngjarjet më të famshme dhe mbresëlënëse të Pashkëve në Zvicër. Në dy procesione të Enjten e Madhe dhe të Premten e Madhe, qindra pjesëmarrës rikrijojnë pasionin dhe kryqëzimin e Krishtit ndërsa ecin nëpër rrugët e zbukuruara me fenerë tradicionale letre.
Kostumet datojnë nga viti 1898 dhe janë aq të vlefshme sa që nëse bie shi, e gjithë puna anulohet. Fatmirësisht moti po duket i mirë këtë vit.
Çdo vit në Nyon në liqenin e Gjenevës ka një konkurs për të dekoruar shatërvanët e qytetit. Anëtarët e komunitetit lokal duke përfshirë nxënësit e shkollave, bizneset lokale, klubet dhe shoqëritë përballen me sfidën. Anëtarët e publikut më pas mund të vizitojnë shatërvanët për mundësinë për të fituar një çmim.
“Është bukur të shohësh shatërvanët e dekoruar me shkëlqim në këtë kohë të vitit – ato janë një traditë argëtuese e Pashkëve”, thotë vendasja Catherine Nelson-Pollard, e cila drejton faqen e internetit Living in Nyon (FR).
“Ata janë në një rrugë që ju kalon pranë qytetit të vjetër, muzeut romak, statujës së Maiître Jacques, kështjellës etj, kështu që nëse jeni vizitor i qytetit mund të shihni në të njëjtën kohë monumentet kryesore të Nyonit”.
Fshati Romont në kantonin e Friburgut në përkujtim të kryqëzimit të Jezusit, 20 ‘pleurë’ (gratë që qajnë) të veshur me vello të zeza ecin ngadalë nëpër qytet.
Në jastëkët e kuq ata mbajnë simbolet e kryqëzimit – një kurorë me gjemba, gozhdë, çekiç, shkopinj thupër dhe një kamxhik.
Vajtuesit e veshur me të zeza mbajnë një portret të Jezu Krishtit gjatë festës tradicionale të ‘grave që qajnë.
Eiertütschen (shtypja e vezëve) është një traditë argëtuese e Pashkëve në të gjithë Zvicrën, ku njerëzit përpiqen të thyejnë vezët e ziera të njëri-tjetrit (pa i thyer vezët) përpara se t’i hanë.
Gjuetia e vezëve është një mënyrë e shkëlqyer për të kaluar Pashkët në Zvicër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *